ABD'li şarkıcı- oyuncu Cher, geçen yıl polisin nefessiz bırakması sonucu hayatını kaybeden George Floyd'un ölümünü engelleyebileceğini ima eden paylaşımları nedeniyle özür diledi.

Cher, George Floyd tweet'i için özür diledi

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyah vatandaş George Floyd'un gözaltına alınması esnasında dizini ensesine bastırarak ölümüne sebep olan eski polis memuru Derek Chauvin davası devam ederken ABD'li şarkıcı- oyuncu Cher davayla ilgili yaptığı bir paylaşım yüzünden özür diledi.

Cher, 2 Nisan'da Twitter hesabından yaptığı paylaşımların birinde "Annemle konuştum da George Floyd'u öldüren polis memurunun davasını izleyip ağladığını söyledi. Ben de 'Anne, biliyorum kulağa çılgınca geliyor ama düşündüm ki belki ben orada olsaydım Floyd'a yardım edebilirdim' dedim" ifadelerini kullandı.

Bu sözleri 'beyaz kurtarıcı kompleksinin' bir tezahürü olarak gören sosyal medya kullanıcıları tepki gösterince Cher söz konusu tweet'i sildi.

Haftasonu yaptığı yeni paylaşımlarda bazı insanlar kendisini anlamadığı ya da eğlence dünyasından birinin de insani duyguları olduğuna inanmadığı için tweeti'i sildiğini söyledi. "Bugüne dek neler yaptığımı, kim olduğumu ya da neye inandığımı bilmiyorsunuz. Yardım edebilirim, ettim, edeceğim" diyen Cher, siyah toplumdan özür diledi ve bu özründe samimi olduğunu, mecbur kaldığı için atılmış bir geri adım olmadığının altını çizdi.

GEORGE FLOYD'UN ÖLÜMÜ

Siyah Amerikalı 46 yaşındaki Floyd, 25 Mayıs 2020'de dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin'in yaklaşık 9 dakika boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca "nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke geneline sıçramıştı.