birgün

10° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 10.08.2017 10:52

Chief prosecutor in Turkey orders detention of 35 journalists over ByLock

Chief prosecutor in Turkey orders detention of 35 journalists over ByLock

Chief public prosecutor in İstanbul has launched an investigation against 35 journalists and ordered for them to be taken into custody over alleged usage of ByLock application, a smart-phone communication application claimed by authorities in Turkey as a tool that had been used by the followers of the alleged coup plotters.

Among the journalists who have most recently been taken into custody are our Web Editor Burak Ekici; former reporter from shut-down Zaman and Cihan Muhsin Pilgir; İHA’s intelligence director Ömer Faruk Aydemir; and, former news director of shut-down Samanyolu TV Cüneyt Seza Özkan.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/istanbul-da-operasyon-35-gazeteci-hakkinda-gozalti-karari-174103.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol