birgün

14° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 19.04.2021 15:42

CHP Bucak İlçe Başkanlığı’nın "128 Milyar Dolar Nerede?" pankartına en üst sınırdan ceza

CHP Burdur Bucak İlçe Başkanlığı’nın astığı ‘128 Milyar Dolar Nerede?’ yazılı pankarta 13 bin 237 TL ceza kesildi.

CHP Bucak İlçe Başkanlığı’nın "128 Milyar Dolar Nerede?" pankartına en üst sınırdan ceza

CHP Bucak İlçe Başkanlığı’nın astığı "128 Milyar Dolar Nerede?" yazılı pankarta Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddesinden 13 bin 237 TL ceza kesildi.

Söz konusu rakam verilebilecek en üst sınır ceza olarak kabul edilirken, Türkiye genelinde astıkları pankart nedeniyle en yüksek cezaya çarptırılan CHP örgütü Bucak İlçe Başkanlığı oldu.

Konu hakkında açıklamada bulunan CHP Bucak İlçe Başkanı Ahmet Sedat Oktay şunları söyledi:

"15 Nisan 2021 tarihinde Bucak Belediye Meclis Üyemiz Recep Mutlucan ve Parti Yöneticileri İlçe Başkanlık Binamıza ‘128 Milyar Dolar Nerede?' yazılı pankartı astıktan birkaç saat sonra pankartı bulunduğu yerden kaldırmam yönünde arandım.

Aksi halde idari işlem uygulanacağı söylendi. Kaldırmamızın mümkün olmadığı bildirilince İl İdare Kanunu’nun 11. maddesi gereğince polis marifetiyle pankart kaldırıldı.

chp-bucak-ilce-baskanligi-nin-128-milyar-dolar-nerede-pankartina-en-ust-sinirdan-ceza-866486-1.

İLÇE BAŞKANLIĞI KAMUYA AİT ALAN KABUL EDİLMİŞ

Kabahatler Kanunu’nun 42. Maddesine göre idari para cezası uygulanacağını bildirir evraka imza atınca 42. maddeyi merak ettim. Kamuya ait duvar ve alanlara afiş asmaktan işlem yapıldığını anladım. İlçe Başkanlığı binası kamuya ait alan kabul edilmiş.

Erdoğan rejiminin çok basit bir soruya dahi tahammülünün kalmadığını önceki örneklerle anlamıştık ancak Bucak gibi düne kadar AKP’nin güçlü olduğu bir ilçede bu sorunun sorulması kraldan fazla kralcıların kimyasını bozdu.

En üst sınırdan idari para cezası uygulayarak da Bucak İlçe Örgütümüz üzerinden, Burdur üzerinden Türk milletine gözdağı vermeye çalışıldı. Bucak Sulh Ceza Hâkimliği’ne idari para cezasına ilişkin itirazımızı yaptık. Susmayacağız, soracağız."

‘AKP CEVAP VEREMEDİKÇE SALDIRIYOR’

Akdeniz Gerçek'in haberine göre Oktay sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP tarihinde ilk defa politika üretmek ve halka gerçekleri anlatma konusunda ciddi sıkışma yaşıyor, trol ordusu bir işe yaramıyor. Mevcut rejim bir lidere bağlı, lider ne derse ben de onu yaparım mantığına sahip oldukları için akıl tutulması yaşanıyor. Cevap veremedikçe de kamu gücüyle saldırıyorlar. Türkiye siyaset tarihinde CHP ilk defa bu kadar ekonomi ağırlıklı bir siyaset güdüyor. Bugün Bucak'ta AKP'ye destek veren insanlar dahi bizi tebrik ediyorlar. Hızla üye sayımızı artırıyoruz.

Bu yaşananlar aslında Türkiye'de siyasetin ve demokratik mücadelenin ne kadar zor bir zemine geldiğini gösteriyor. İnsanlar devlet gücü üzerinden birbiriyle böyle mi intikam alıyor?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol