birgün

14° AÇIK

SİYASET 20.10.2018 10:20

CHP’de başvuru süresi uzatıldı

CHP, yerel seçimler için dün bitmesi beklenen aday adaylığı başvurularını 26 Ekim’e uzattı. İstanbul Şişli’de Sarıgül ve İnönü, belediye başkanlığına aday oldu

CHP’de başvuru süresi uzatıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yerel seçimler için aday adaylığı başvurularının tarihini uzattı. Dün bitmesi beklenen süre, Genel Merkez tarafından parti teşkilatlarına gönderilen genelgeyle 26 Ekim’e kadar uzatıldı.

Genel Başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun ile Genel Sekreter Mehmet Akif Hamzaçebi imzasıyla teşkilata gönderilen genelgede 27 Eylül'de aday adaylığı süreçlerine ilişkin genelgenin gönderildiği hatırlatıldı.

Genelgede, "Aday adaylarımızdan gelen yoğun talep nedeniyle 2008/1 sayılı genelgemizde bildirilen Aday Adaylık Başvurularının son tarihi 26 Ekim Cuma günü saat 17:00'ye kadar uzatılmıştır" denildi.

Çam, İzmir’e talip oldu

Öte yandan il ve ilçelerde aday olmak için yapılan başvurular dün de devam etti.

TBMM 24., 25., 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adaylığına başvurusunu “tüm üyelerin katılacağı bir ön seçim koşuluyla” yaptı. 25. Dönem milletvekilliği listesinde İzmir’de yapılan ön seçimde 1. Bölgeden birinci çıkarak yer alan Musa Çam, yerel seçim için de üye bazında ön seçim vurgusu yaptı.

Şişli’de Sarıgül ve İnönü

CHP’nin İstanbul’daki kalelerinden Şişli için, ilçenin bir önceki belediye başkanı Mustafa Sarıgül aday adaylığı başvurusu yaptı. İlçe binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Sarıgül, geçmişte büyük emek verdiği Şişli'yi yeniden şahlandırmak için adım attığını söyledi.
Sarıgül, 2014 yerel seçimlerinde Şişli Belediye Başkanlığı görevinden ayrılarak CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş, ancak seçimi AKP’li Kadir Topbaş’a karşı kaybetmişti.

Şişli’nin CHP’li Belediye Başkanı Hayri İnönü de, 2019 yılında yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığı görevine tekrar talip oldu. İnönü yaptığı açıklamada, “Şişli’nin talan edilmiş malları, gerçek sahibi olan Şişli halkına iade edilene kadar mücadele edeceğim” dedi.

Kocadon Muğla için aday

Mehmet Kocadon, CHP Muğla İl Başkanlığı’na giderek Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvurusunu yaptı. Kocadon, iki dönem Ortakent Yahşi Beldesi Belediye Başkanlığı, bir dönem Bodrum ilçe ve bir dönem de Bodrum yarımadası olmak üzere yaklaşık 20 yıldır belediye başkanlığı görevini yürütüyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol