birgün

16° AÇIK

SİYASET 16.07.2021 19:06

CHP'den AKP'li Çelik'in 'Taliban' açıklamasına yanıt: 8 maddelik iletişim kazası dünyanın neresinde olur!

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Taliban'ın Türkiye'ye yönelik açıklamasına, "Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz" diyen AKP'li Ömer Çelik'e tepki göstererek, "8 maddelik iletişim kazası dünyanın neresinde olur!" dedi. Afganistan'da Taliban'ın kontrol sağladığını belirten Öztrak, "Gerekli önlemler alınmazsa Türkiye'yi ne yazık ki yeni ve büyük bir göç dalgası bekliyor" dedi.

CHP'den AKP'li Çelik'in 'Taliban' açıklamasına yanıt: 8 maddelik iletişim kazası dünyanın neresinde olur!

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Taliban'ın Türkiye'ye ilişkin açıklamasına, "Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz" diyerek yanıt veren AKP Sözcüsü Ömer Çelik'e tepki gösterdi. Öztrak, "Allah aşkına 8 maddelik iletişim kazası dünyanın neresinde olur!" dedi.

Partisinin İzmir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztrak, hükümetin olağanüstü hal yetkileriyle ülkeyi seçime götürmek istediğini, olağanüstü hali olağan hale getirerek milletin gözünün korkutulmak istendiğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih bulu'nun görevden alınmasına değinen Öztrak, "Hatadan dönmek erdemdir ama aynı hata tekrarlanmazsa" dedi. Öztrak, üniversiteye atanacak yeni rektör konusunda üniversitenin kendi içindeki demokrasiye, geleneklere ve dinamiklere saygı gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

ÇİFTÇİ VE ESNAFA YÖNELİK DÜZENLEMELER

Çiftçi ve hayvancının, son 1 yılda gübre, yem, tohum ve ilaç fiyatlarındaki artışla mücadele ederken ithalat kapısının açılmasıyla çaresizlik yaşadığını savunan Öztrak, ithalat kararlarına rağmen gıda ürünlerinde raf fiyatlarının artmaya devam ettiğini dile getirdi.

Temmuz ayında elektrik, doğalgaz ve LPG'ye zam yapıldığını ifade eden Öztrak, esnafın salgın dönemindeki borçlarının hibeye çevrilmesi ya da 1 yıllığına faizsiz ertelenmesi gerektiğini belirtti.

Emekliye bayram öncesi 2 bin lira bayram ikramiyesi teklifinin TBMM'de AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini söyleyen Öztrak, "Emeklilerimize bayram öncesi bu yapılan hak mıdır, reva mıdır?" diye sordu.

Bayram öncesi yurttaşlara sosyal mesafe ve hijyen uyarısında da bulunan Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurttaşlarımıza pandeminin daha geçmediğini hatırlatıyor, bayram boyunca yapılacak ziyaretlerde hijyen ve mesafe kurallarına azami özeni göstermelerini rica ediyoruz. Lütfen kendimizin, ailemizin, yakınlarımızın, komşularımızın sağlık ve yaşam hakkına saygı gösterelim. Bu düşüncelerle milletimiz ve İslam aleminin Kurban Bayramını kutluyoruz. Edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Allah katında kabul olmasını diliyoruz."

"ÖNLEM ALINMAZSA BÜYÜK BİR GÖÇ DALGASI BEKLENİYOR"

Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Afganistan'da Taliban'ın kontrolü sağladığını, oradan kaçan Afganların İran üzerinden Türkiye'ye girdiğini dile getirerek "Gerekli önlemler alınmazsa Türkiye'yi ne yazık ki yeni ve büyük bir göç dalgası bekliyor. Öyle gözüküyor ki TÜİK de bunun farkında, uluslararası göç istatistiklerini de yayımlamaktan vazgeçti" diye konuştu.

AKP'Lİ ÇELİK'E TEPKİ

Türkiye'nin Kabil Havalimanını korumaya gönüllü olduğunu, güvenliğin nasıl sağlanacağının halen belli olmadığını belirten Öztrak, Taliban'ın yayımladığı bildirinin Türkiye'ye açık bir uyarı olduğunu ifade etti. Öztrak, şöyle konuştu:

"Buna cevaben AK Parti Sözcüsü çıkıyor, Taliban'ın yaptığı bu açıklamaya 'iletişim kazası' diyor. Allah aşkına 8 maddelik iletişim kazası dünyanın neresinde olur! Yazılanların neresini anlamadınız Sayın Çelik? 'Dün Suriye'de, Libya'da bunu yaptık, inşallah yarın da Afganistan'da kardeşlerimizin yanında olacağız' diyor. Siz Biden ve ABD ile arayı bulacaksınız diye bizim Mehmetçiğimiz Taliban'ın önüne sürülecek bir kalkan değildir."

Türkiye ile ABD arasında Kabil Havalimanı’nın Ankara yönetimi tarafından korunmasına dair görüşmeler sürerken Taliban, konuya ilişkin açıklama yapmıştı. Taliban sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Türk askerlerinin çekilmemesi halinde bu durumun ‘işgal sayılacağı’ belirtilmişti. Taliban’ın açıklamasında, “Türk yetkilileri, her iki ülke için de zararlı olması nedeniyle kararlarını geri almaya şiddetle çağırıyoruz” denilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol