birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

CHP'den asgari ücret açıklaması: Zam oranı ne kadar olmalı?

Asgari ücrete zam beklentisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Sözcüsü Öztrak, "Hükümet övünüp duruyor. 500 milyardan fazla kasasında para var Hazine'nin. Bir an önce bu maaş ayarlamalarını yapmaları lazım" diye konuştu. Zam oranıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Öztrak, zam oranının enflasyon oranından az olmaması gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 17.06.2022 09:48
CHP'den asgari ücret açıklaması: Zam oranı ne kadar olmalı?
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, asgari ücrete ara zam beklentisi ile ilgili, "Asgari ücret açlık sınırının altına düşmüş vaziyette. Hükümet övünüp duruyor. 500 milyardan fazla kasasında para var Hazine'nin. Bir an önce hiç kimseyi bekletmeden tüm bu maaş ayarlamalarını yapmaları lazım" dedi. Öztrak, "Asgari ücretin tespitinden beri enflasyon ne kadar? Açıp baktığınız zaman yüzde 35- 40. Bunun altında olmaması lazım" diye konuştu.

Öztrak, İzmir Swissotel'de bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in görevde olduğu 3 yıldaki çalışmaları anlatacağı sunum öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Asgari ücrete zam beklentisi ile ilgili konuşan Öztrak, "Şu anda asgari ücret açlık sınırının altına düşmüş vaziyette. Hem de baya ciddi düzeyde düşmüş vaziyette. Hükümet övünüp duruyor. 500 milyardan fazla kasasında para var Hazine'nin. Dolayısı ile bir an önce hiç kimseyi bekletmeden tüm bu maaş ayarlamalarını yapmaları lazım" dedi.

Faik ÖztrakFaik Öztrak

'ZAM, HÜKÜMETİNİN BOYNUNUN BORCU'

"Asgari ücret zammı seçim yatırımı mı?" sorusunu yanıtlayan Öztrak şöyle konuştu:

"Milleti bu kadar yoksullaştırdıktan sonra ne seçim yatırımı? Hükümetin boynunun borcu. Çünkü işleri bu hale getiren hükümet, başkası değil. Vatandaşı bu sıkıntıya sokan hükümetin sıkıntıyı çözmesi lazım. Asgari ücretin tespitinden beri enflasyon ne kadar? Açıp baktığınız zaman yüzde 35- 40. Bunun altında olmaması lazım."

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını İzmir’de açıklamasına ilişkin değerlendirme yapan Öztrak, "Her seferinde açıklıyor ama bakalım gerçekten aday mı değil mi göreceğiz yakında” diye konuştu.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol