birgün

15° AÇIK

CHP'den 'AYM başkanlığı' iddiası: Saraydan İrfan Fidan'ın seçilmesi için telefon geldi

CHP'li Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi'ndeki başkanlık seçimi için çarpıcı bir iddia ortaya attı. Özel, saray tarafından Anayasa Mahkemesi üyelerine İrfan Fidan'ın seçilmesi için telefon açıldığını söyledi.

GEZİ 01.02.2023 22:08
CHP'den 'AYM başkanlığı' iddiası: Saraydan İrfan Fidan'ın seçilmesi için telefon geldi
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin 13 Şubat’ta dolacak olması ve yerine yeni başkan seçilecek olması TBMM gündemine taşındı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi üyeliğe atanan İrfan Fidan'ın başkan seçilmesi için devreye girdiğini söyledi.

"İRFAN FİDAN İÇİN KULİS YAPILIYOR" İDDİASI!

Özgür Özel, şu sözlere yer verdi:

"Anayasa Mahkemesi başkanı Zühtü Aslan'ın görev süresi doluyor. Anayasa Mahkemesi bir başkan seçecek. İktidarın çok kıymet verdiği bir hukukçusu var İrfan Fidan. Biliyorsunuz hülle yoluyla gelmişti. HSK tarafından Yargıtay'a yollandı. Bir dosya okumadan Yargıtay'dan Anayasa Mahkemesi'ne getirildi. Şimdi saraydan telefonlarla, HSK'dan telefonlarla Anayasa Mahkemesi üyelerine İrfan Fidan için kulis yapıldığı, onun başkanlığının talep edildiği söyleniyor.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE YAŞATILACAK EN BÜYÜK AYIP"

Biz Anayasa Mahkemesi'ni gereğinde kararları üzerinden sert eleştiriyoruz. Ancak yasama faaliyetlerinden sonra Anayasa'ya uygunluk denetimini yapan bir organın, bir mahkemenin başına, sarayın hüllesiyle gelmiş makbul bir hukukçusunun şimdi de kayyum gibi getirilmeye çalışılması, daha görev süresi 2 yılı yeni doldurmuş üyeye tarihte örneği yokken böyle bir çalışma ve saray eliyle bir operasyona dönüştürülmüş olmasını ayıplamayı bırakın, milletimizin önünde, halkımızın önünde bu çatı altında Türkiye Cumhuriyeti'ne yaşatılabilecek en büyük ayıplardan bir tanesi olarak nitelendirdiğimizi ifade etmek isterim."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun