birgün

22° AÇIK

CHP’den belediyelerine 9 maddelik 'soruşturma' talimatı

CHP, belediyelere olası soruşturma durumlarında ne yapmaları gerektiğini anlatan 9 maddelik metin gönderdi. Bunlar arasında, bilgisayarlara ya da sabit disklere el konulmasına izin verilmemesi de var.

SİYASET 06.01.2022 20:45
CHP’den belediyelerine 9 maddelik 'soruşturma' talimatı
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelere yönelik olası soruşturmalara karşı hukuk komisyonunu topladıklarını söyledi. Torun, “Toplantımızda, belediyelerimizin olası bir soruşturma sırasında atacağı adımlara ilişkin olarak da 9 maddeden oluşan bir bilgilendirme metni hazırladık” dedi.

CHP Yerel Yönetimler Hukuk Komisyonu; Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Muharrem Erkek’in yanı sıra hukukçu milletvekilleri ve parti hukukçularının katılımıyla toplandı.

'SEÇİMLE YENEMEYENLER HUKUKSUZ GİRİŞİMDEN MEDET UMUYOR'

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, toplantıya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Toplantıda halkın iradesiyle görev yapan belediye başkanlıklarımıza yönelik hukuk dışı girişimleri kapsamlı olarak değerlendirdik. Belediyelerimizi her türlü olumsuz sürece hazırlayan bir planlama oluşturduk. Hukuksuz soruşturmalar sırasında hangi aşamada nelere müdahale edeceğimize yönelik görevlendirmelerimizi yaptık. Toplantımızda, belediyelerimizin olası bir soruşturma sırasında atacağı adımlara ilişkin olarak da 9 maddeden oluşan bir bilgilendirme metni hazırladık. Bu metni tüm belediye başkanlarımıza gönderdik. Yazıda, belediye başkanlarımızdan, soruşturma haberi alınır alınmaz Genel Merkez’e, Belediye Hukuk Komisyonu’na ve il başkanlarına hemen bilgi vermelerini istedik. Ayrıca soruşturmalar sırasında avukatların hazır bulundurulmasını, avukatlar olmadan hiçbir işleme başlanmaması gerektiğini vurguladık. Yasa gereği bilgisayarlara ya da sabit disklere el konulamayacağını, el konulması halinde ise cihazların bir kopyasının alınması gerektiğini belirttik. Belediyelerimizi seçimle yenemeyenlerin hukuksuzluktan medet umduklarının farkındayız. Buna heves edenler, karşılarında, Genel Başkanı’ndan her bir üyesine kadar kenetlenmiş, sırtını halkın iradesine dayamış, topyekûn bir mücadele bulacaklar. Belediyelerimizin hakkını hukukunu korumak için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Milletin iradesiyle görevini yapan belediye başkanlarımıza yönelik hiçbir adaletsizliğe sessiz kalmayacağız.”

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol