birgün

19° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 03.02.2021 16:46

CHP'den deprem düzenlemesine tepki: Belediyelerin eli kolu bağlanmak isteniyor

CHP'li Torun'dan, deprem yardımı kampanyalarının AFAD koordinasyonunda yapılmasını öngören düzenlemeyle ilgili, "İktidar açıkça tüm yetkileri merkezi yönetimde toplayarak, milletin oylarıyla göreve gelen belediyelerin elini kolunu bağlamak istemektedir." dedi.

CHP'den deprem düzenlemesine tepki: Belediyelerin eli kolu bağlanmak isteniyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "İktidar açıkça tüm yetkileri merkezi yönetimde toplayarak, milletin oylarıyla göreve gelen belediyelerin elini kolunu bağlamak istemektedir." ifadesini kullandı.

Torun, yaptığı yazılı açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan ve depremlerden sonra başlatılacak insani yardım kampanyalarının AFAD koordinasyonunda yapılmasını öngören Cumhurbaşkanı Kararı'na tepki gösterdi.

Karara göre, belediyelerin topladığı yardımların aktarılmasının, bağış amacıyla bankalarda açılacak hesapların AFAD tarafından duyurulacağını ifade eden Torun, "Yani belediyeler, depremzedeler için yardım toplama konusunda devre dışı bırakılacak. Açıkça söylemek isterim ki yerel seçim sonuçlarını bir türlü içine sindiremeyen iktidar, belediyelerin faaliyetlerini engellemek için artık ne yapacağını şaşırmıştır." görüşünü savundu.

Torun, bu kararla belediyelere, "Depremlerden sonra yardım toplamayın. İhtiyaç sahiplerine destek olmayın." denildiğini ifade etti.

İktidarı depremlere hazırlık konusunda da eleştiren Torun, "Bu iktidar açıkça tüm yetkileri merkezi yönetimde toplayarak, milletin oylarıyla göreve gelen belediyelerin elini kolunu bağlamak istemektedir." ifadesini kullandı.

Hükümetin başlattığı yardım kampanyalarına milletin itibar etmediğini söyleyen Torun, "Bizim belediyelerimiz, yerel seçimlerden bu yana iktidarın tüm engelleme girişimlerini boşa çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir. Halkımız meraklanmasın, onlar ne yaparlarsa yapsınlar, bizim belediyelerimiz depremzedelere yardım götürme konusunda da tüm engelleri aşacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol