birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 14.04.2020 18:26

CHP'den Fahrettin Altun için suç duyurusu

CHP İBB Meclis Grubu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un önce izinsiz yapılaşma gerçekleştirip daha sonra buna müdahale edildiği gün kiralama işlemlerini gerçekleştirdiğini belirterek suç durusunda bulundu. Suç duyurusunda Altun için 1 aydan 6 aya kadar hapis cezası talep edildi

CHP'den Fahrettin Altun için suç duyurusu

DÜZELTME VE CEVAP

BirGün Gazetesi’nin 15 Nisan 2020 tarihli nüshasında “CHP’den suç duyurusu” başlıklı haberde müvekkilime yönelik asılsız ve mesnetsiz iddiaların yayınlanması nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapmak zorunluluğu hâsıl olmuştur.
İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü’nce 35 adet taşınmaz ile birlikte, Üsküdar ilçesinde yer alan 241,07 m2 sahalı bir arsanın 23.O3.2020 tarihinde hazırlık ve ilanı, 08.04.2020 tarihinde ise ihalesi yapılmıştır.
Müvekkil mezkûr arsanın bulunduğu bölgede metruk ve mezbelelik halde bulunan, sağlık ve güvenlik riski oluşturan arsayı her vatandaşın girmekte serbest olduğu açık bir ihalede en yüksek teklifi vermek suretiyle güvenlik ve ıslah amaçları doğrultusunda kiralamıştır, Mezkur taşınmaz atıl durumda kaldığından neredeyse çöplük, çalılık haline gelmiş ve daha önce gerçekleştirilen ihalelerde (2010, 2016, 2018, 2019) aylık 100 TL muhammen kira bedeli belirlenmesine rağmen alıcısını bulamamıştır.
İhale ilanının ilgili maddelerinde; arsa üzerine 10 m2’ye kadar prefabrik yapı, bekçi kulübesi yapılabileceği kalıcı yapı yapılamayacağı belirtilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde ise müvekkilin kiralama sözleşmesine ve hukuka aykırı bir yapılaşmaya sebebiyet vermediği tespit edilmiştir.
Netice olarak, hukuka aykırı bu iddia ve isnatları reddettiğimizi, başta gazeteniz olmak üzere bu iddiaları yayınlayan ve yayanlara karşı yasal yollara başvuracağımızı değerli kamuoyuna saygıyla duyururuz. 30.04.2020
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin ALTUN Vekili Av. Sezgin TUNÇ (LL.M)
***
“CHP’den suç duyurusu” başlıklı haberimizle ilgili T.C. İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 07.05.2020 tarihli ve 2020/2924 Değişik İş No’lu kararına gazetemiz BirGün adına yapılan itiraz üzerine T.C. İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29.05.2020 tarih ve 2020/3280 Değişik İş No’lu kararıyla yayınladığımız Cevap ve Düzeltme.


Cumhuriyet Halk Paritisi (CHP) İBB Meclis Grubu, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde bulunan Kuzguncuk’taki vakıf arazisinde izinsiz inşaat gerçekleştirdiğini belirttiği Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun hakkında suç duyurusunda bulundu. Yapılan açıklamada, Altun’un arazinin kiralanması için üzerindeki kaçak yapıların İBB tarafından yıkıldığı gün başvuruda bulunduğu belirtildi.

Fahrettin Altun’un önce izinsiz yapılaşma gerçekleştirip daha sonra buna müdahale edildiği gün kiralama işlemlerini gerçekleştirdiğini belirten CHP, Altun hakkında suç duyurusunda bulundu.

1 AYDAN 6 AYA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLDİ

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri tarafından yapılan suç duyurusunda Altun’un Boğaziçi Kanunu’nun ilgili maddelerine göre 1 aydan 6 aya kadar hapis cezası ve 200 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası ile cezalandırılması talep edildi.

"VAKFA AİT ARAZİ ÜZERİNDE KAÇAK İMALAT YAPILDI"

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen suç duyurusu dilekçesinde, “Boğaziçi Kanunun amir hükmüne rağmen en üst düzeydeki bir kamu görevlisi olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından, yetkili kurumlara hiçbir şekilde başvuru yapılmadan ve gerekli izinler alınmadan, Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bir Vakfa ait arazi üzerinde kaçak imalat yapılmıştır. 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na aykırı suç teşkil eden eylemleri nedeniyle cezalandırılmaları için haklarında iddianame düzenlenerek dava açılmasına ve açılacak davaya müdahil olunacağından iddianame ve Mahkeme bilgilerinin tarafımıza bildirilmesine karar verilmesini talep ederim” ifadelerine yer verildi.

KAFTANCIOĞLU: YAKALANINCA KİRALAMAK DA DOLANDIRICILIK SUÇUDUR

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

“Sayın Altun’un bu olayda üst düzey bir kamu görevlisi olarak devletin nüfuzunu kullandığı görülüyor. Kendisi önce koruma statüsündeki bir vakıf arazini kaçak, izinsiz yapılaşmaya açıyor sonra da yakalandığı gün o araziyi kiralıyor. Kaçak iş yapmak zaten tek başına suç iken yakalanınca kiralamak da dolandırıcılık suçudur. İBB ekipleri 13 Nisan’da Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nün oluryla kaçak yapılaşmaya müdahale ediyor ve ne tesadüf ki 13 Nisan’da söz konusu arazi Altun’a kiralanıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak göz göre göre hukuku ayaklar altına alarak iş ve işlemler yapan Altun hakkında suç duyurusunda bulunduk. Türkiye, ölümcül bir salgınla mücadele ederken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’nın kaçak işler peşinde koşması ve üstüne bir de kamuyu aldatmaya kalkması kabul edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi İBB meclis grubu olarak gerçekleştirdiğimiz suç duyurusunun takipçisi olacağız. O mahallede insanlar evlerine izinsiz çivi çakamazken birileri gelip keyfine göre yapılar yapamaz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız