birgün

25° AZ BULUTLU

GÜNCEL 19.01.2016 10:39

CHP'den 'Hrant Dink Caddesi' için kanun teklifi

CHP'den 'Hrant Dink Caddesi' için kanun teklifi

CHP milletvekilleri, İstanbul-Şişli ilçesindeki bir caddenin isminin ‘Hrant Dink Caddesi’ olarak değiştirilmesini önerdi.

Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba ile Grup Başkanvekili Özgür Özel, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda Değişik Yapılması hakkında kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığı'na verilen kanun teklifinin gerekçesinde, toplumsal hafızanın diri tutulması amacıyla cadde ve sokaklara genellikle tarihte iz bırakmış kişilerin isimleri verildiğine işaret edilerek, toplumun aydınlanmasına, barışa hizmet etmiş kişilerin kadrinin bilinmesinin göstergesi olan bu uygulama neticesinde Türkiye’nin her yerinde önemli şahsiyetlerin isimleri sokaklarda, caddelerde, bulvarlarda yaşatıldığı ifade edildi.

19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen gazeteci Hrant Dink isminin de bu ülkenin tarihinde önemli bir yer tuttuğuna işaret edilen gerekçede, “Her ne kadar katilleri ve arkasındaki örgüt ısrarla korunsa da, bu toplumun önemli bir bölümü, sorumluları kendi vicdanında mahkûm etmiş ve Hrant Dink’e hak ettiği değeri vermiştir. Dink’in cenaze törenin katılan yüzbinlerce insan, Dink’e yapılanı asla unutmama sözü vermiştir.” vurgusu yer aldı.

‘ŞAFAK SOKAĞI’ İSMİNİN ‘HRANT DİNK SOKAĞI’ OLMASI TEKLİFİ REDDEDİLMİŞTİ

Gerekçenin devamında şu talep iletildi: "Dink’in cenazesi kaldırılırken, İstanbul-Şişli’de bulunan bir caddenin ismi, bazı yurttaşlar tarafından protesto maksadıyla Hrant Dink Caddesi olarak değiştirilmiştir. Şubat 2010 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Şişli’de bir caddenin 'Hrant Dink Caddesi' olarak değiştirilmesi teklifinde bulunulmuş, ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis’i oy çokluğuyla bu teklifin gündeme gelmesi reddetmiştir. Keza Şişli Belediyesi’nin ‘Şafak Sokağı’ ismini ‘Hrant Dink Sokağı’ olarak değiştirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı başvuru da reddedilmiştir. İBB’nin ret gerekçesi olarak da ilçe belediyelerinden gelen meydan, bulvar, cadde, sokak, park vb. yerlere dair isim değişikliği taleplerinin, şehrin kültürel değerlerinin ve mevcut adres sisteminin bozulması, adres kargaşası, maddi ve manevi kayıplara neden olması ve emniyet açısından sakıncalar oluşturması gösterilmiştir.

Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi gibi pek çok şahsiyet gibi Hrant Dink de bu toplumun önemli isimlerinden biridir. Dink isminin toplumsal hafızada daimi kılınması için sokak, bulvar veya caddelere adının verilmesine gerek olmasa da, onun anısına, şahsiyetine yakınları ve sevenlerinin acısına hürmet gösterildiğinin belirtilmesi bakımından bu teklifi önemsemekteyiz. Bu çerçevede İstanbul-Şişli ilçesindeki bir caddenin isminin ülkemiz kültürel zenginliği ve toplumsal barışı adına ‘Hrant Dink Caddesi’ olarak değiştirilmesini önermekteyiz." (CİHAN)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız