birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 04.01.2021 16:02

CHP’den kanun teklifi: Rektörleri öğretim elemanları seçsin

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, öğretim elemanlarının kendi rektörlerini seçmeleri ve seçimde en yüksek oyu alan adayın doğrudan göreve başlaması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

CHP’den kanun teklifi: Rektörleri öğretim elemanları seçsin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması ile yeniden gündeme gelen rektör belirleme sürecinin 12 Eylül’ün gerisinde olduğunu belirterek, öğretim elemanlarının kendi rektörlerini seçmeleri ve seçimde en yüksek oyu alan adayın doğrudan göreve başlaması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

ANKA’nın aktardığına göre, CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, devlet üniversitelerinde öğretim elemanlarının kendi rektörlerini seçmeleri ve seçimde en yüksek oyu alan adayın doğrudan göreve başlaması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu. Özdemir, üniversite özerkliğinin öne çıkan en önemli göstergelerinden birinin üniversite öğretim elemanlarının kendi yöneticilerini belirleme özgürlüğü olduğunu ifade etti.

'12 EYLÜL'ÜN GERİSİNDE'

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması ile yeniden gündeme gelen rektör belirme sürecinin 12 Eylül’ün de gerisinde olduğunu belirten Özdemir, “Bugünkü rektör belirmeme düzenlemesi ile 12 Eylül 1980 askeri darbe dönemindeki rektör belirleme düzenlemesi arasında neredeyse hiçbir fark kalmadı. 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL döneminde yapılan düzenlemeyle rektör seçimlerine son verildi. 12 Eylül askeri darbe sonrası ve 20 Temmuz darbesi sonrasında yapılan ve bugün uygulamada olan iki düzenleme arasında amaç olarak aslında hiçbir fark yoktur” dedi.

chp-den-kanun-teklifi-rektorleri-ogretim-elemanlari-secsin-824786-1.
CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir

Üniversitelerin kalite ve nitelik bakımından gelişmelerinin ve ihtisaslaşmalarının zarar gördüğünü belirten Özdemir, “Rektör belirleme uygulamasının arkasındaki temel gaye; siyasi iktidara yakın kişileri üniversitelere yönetici olarak atamak, bilimsel özerkliği, bilimi ve bilim insanlarını baskı ve kontrol altına almak ve kadrolaşmak olmuştur. Bu uygulamaların neticesinde üniversiteler bilim üretememekte, dünya sıralamalarında geriye düşmekte ve nitelikli insan yetiştirememektedir. YÖK’ün, üniversitelerin kalite ve niteliklerine dönük çalışmalarına paralel olarak, rektör belirlenmesi konusunda yeni ve demokratik bir düzenlemeye acil ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

'KURUMSAL TAHRİBATA YOL AÇIYOR'

Özdemir, “Bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı Kararları ile üniversitelere rektör atanması bilimsel, akademik özerklik ile bağdaşmamaktadır. Üniversite karar alma birimlerinin atama değil demokratik seçimle belirlenmesi temel talep ve ihtiyaçtır. Atanan rektörler maalesef yönetmeye talip oldukları üniversitelerin öncelikleri yerine kendilerini o makama atayanların önceliklerini ön plana almakta. Siyasi otoritenin tercihiyle kurum dışından yapılan bütün atamalar kurumsal tahribatlara yol açmakta” dedi.

Öğrencilerin 'kayyım rektör' dediği Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan son atamaya ilişkin olarak da Özdemir şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu atama, üniversitelerin kurumsal yapılarındaki köklü geleneklerin tahribatının ve geriye gidişinin başat bir örneğini oluşturmakta. Daha önce de olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesi rektör seçiminde seçilen bir aday göreve başlatılmamış, çok düşük oy alan başka bir adayın ataması yapılmıştı. Tarihteki bütün örneklerin gösterdiği gibi kurumların bu şekilde tahrip edilmesinin sonunda bütün ülke ve toplum zarar görmektedir. Sahip olduğu kurumlarla varlığını tecelli ettiren devlet, kurumların zayıflatılması veya işlevsizleştirilmesi neticesinde kendi varlığını da tehlikeye atmış olur."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol