CHP'den maden tahribatı hakkında suç duyurusu

CHP’li Mahmut Tanal, Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Büğdüz köyünde İsviçre merkezli maden firmasının çalışmalarını tamamladığı sahayı rehabilite etmemesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Büğdüz köyünde diatomit madeni arayan İsviçre merkezli yabancı firmanın, hedeflediği cevheri çıkarıp çalışmalarını sonlandırdığı maden sahasını rehabilite edip eski haline getirmemesi nedeniyle maden şirketi yetkililerinin yanı sıra ilgili bakanlıklar, mülki idare yetkilileri ve belediye yetkilileri hakkında Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.


Tanal, suç duyurusu dilekçesinde, maden şirketinin, bölgenin yaşam kaynağı Devrez Çayı’nın yanı başındaki noktada faaliyetlerini tamamladıktan sonra ihale öncesi taahhüt ettiği ıslah çalışmalarını yürütmediği, maden sahasını kapatmadan arkada büyük bir çukur, enkaz ve doğa yıkımı bıraktığını dile getirdi.

CHP’li vekil, maden arama faaliyeti sonrasında maden aranan bölgenin rehabilite edilerek tekrar doğaya kazandırılmasının sadece şirketin bakanlığa yazılı taahhüdü değil, aynı zamanda güncel mevzuatın da bir gereği olduğunu kaydetti.

"ŞİRKETLE BİR İLİŞKİLERİ VAR MI ARAŞTIRILSIN"

Dilekçesinde kamu görevlilerinin bu olayla ilgili ilgisizliğine dikkat çeken Tanal, “Yapılmamış olan bir işin neden yapılmış gibi davranıldığı, kamu görevlilerinin bu işten herhangi bir çıkar elde edip etmediklerinin, şirketle olan ilişkilerinin, soruşturmanın durumuna göre TCK 251 (Denetim Görevinin İhmali) ve buna bağlı diğer suçların oluşup oluşmadığının da savcılık tarafından araştırılması gereken hususlar olduğunu” ifade etti.