birgün

5° AÇIK

SİYASET 09.12.2020 16:26

CHP'den Muharrem İnce açıklaması: Parti kurmak herkesin en doğal hakkı

Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağını açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulunan CHP'li Engin Altay, parti kurmanın herkesin en doğal hakkı olduğunu söyledi ve başarılar diledi.

CHP'den Muharrem İnce açıklaması: Parti kurmak herkesin en doğal hakkı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, parti kuracağını açıklayan Muharrem İnce'ye başarılar diledi, parti kurmanın herkesin en doğal hakkı olduğunu söyledi.

Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altay, asgari ücretin 3 bin 100 lira olmasını, imkanı varsa bunun 3 bin 800 liraya çıkarılmasını ve vergi dışı bırakılmasını istedi.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı maaşının, asgari ücretin 30,2 katı olduğunu ifade eden Altay, cumhurbaşkanı ya da başbakan maaşının asgari ücretin Almanya'da 16, Macaristan'da 13, Letonya'da 10, Yunanistan'da 9, İrlanda'da ise 4 katı olduğunu söyledi. Altay, "Cumhurbaşkanının elbette yüksek maaşı olsun, itirazımız yok ama bu, asgari ücretin 30 katı olursa dünyaya da kötü örnek olur" dedi.

"YOĞUN BAKIMLARDA VE MORGLARDA KUYRUK VAR"

Türkiye'nin, haziranda normalleşme sürecine girmesiyle Covid-19 ile mücadelede büyük açmaza sürüklendiğini belirten Altay, İstanbul'da 180, Hatay'da 77 kişinin öldüğü gün, "Türkiye'de toplam 200 kişi öldü" denildiğini, yoğun bakımlarda ve morglarda kuyruk olduğunu ifade etti.

chp-den-muharrem-ince-aciklamasi-parti-kurmak-herkesin-en-dogal-hakki-814745-1.

Esnaf ve çalışanın perişan olduğunu söyleyen Altay, faizsiz olarak tüm banka kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinin, vergi ve SGK borçlarının mayısa kadar ötelenmesini, yeni çıkan yapılandırmada son başvuru süresinin 30 Nisan'a kadar uzatılmasını, ilk etapta her eve mayısa kadar 3 bin lira ödenmesini, borç nedeniyle elektrik, su ve doğal gazın kapatılmamasını önerdi.

MUHARREM İNCE SORUSUNA YANIT

Altay, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağına yönelik açıklamasının sorulması üzerine Altay, parti kurmanın herkesin en doğal hakkı olduğunu belirterek, başarılar diledi.

"IRKÇILIĞI ASLA KABUL EDEMEYİZ"

Altay'a, Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Başakşehir'in Yardımcı Antrenörü Pierre Webo’ya yönelik maçın 4. Hakemi Sebastian Costantin Coltescu'nun ırkçı ifadeleri de soruldu. Altay, ırkçılığı, nereden ve kime gelirse gelsin asla kabul edemeyeceklerini vurgulayarak dünyadaki refleksleri de olumlu bulduğunu belirtti. Gösterdiği tepki dolayısıyla Başakşehir'i kutlayan Altay, Paris Saint-Germain'in de benzer tepki vermesinin olumlu olduğunu söyledi.

"ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLAMAYACAK"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, TBMM Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleri sırasında, "Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi?"ifadeleri ve adaylığa Millet İttifakı ile karar verileceğine dair sözleriyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Demirel'in, 'Siyasette 24 saat uzundur' sözü vardır. Normal şartlarda seçim 2023'te. Kişisel olarak 2021'de Türkiye'nin bir seçimle yüz yüze geleceği kanaatini taşıyorum. CHP, son seçimlere Millet İttifakı ile girmiştir. Cumhurbaşkanı seçimi noktasında o gün geldiğinde konuşulur. Partimizin Sayın Genel Başkanı'nın, cumhurbaşkanlığı göreviyle ilgili aranan bütün ehliyete, liyakata, vasıflara, donanıma, bilgiye, birikime, namusa, edebe, ahlaka sahip olduğuna CHP'nin 138 milletvekili adına kefiliz. Hiç tereddüt yok. Sayın Genel Başkanımızın siyasetteki nezaketi bilinen bir özelliğidir. Millet İttifakı'nı oluşturan diğer partilerle istişare yapmadan Sayın Genel Başkanımızın bir adaylığı görülmemektedir. Kendisinin de benzer açıklaması vardır. CHP, zamanı geldiğinde, Millet İttifakı ile danışarak adayını TBMM Grubu olarak ilan edecektir. Bunda tereddüt yoktur. Kim cumhurbaşkanı adayı olacak bilmiyorum ama Erdoğan cumhurbaşkanı olamayacak."

Engin Altay, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kılıçdaroğlu eğer aday olacaksa partisi için de ülkemiz için de isabetli olur" açıklamasına ilişkin soruyu ise, "Belki Erdoğan vicdana gelmiştir. 'Bu kadar kötülük ettim, bir namuslu adam gelsin, şu ülkeyi kurtarsın, düzeltsin.' diye düşünmüş olabilir. Böyle düşündüyse de kendisine çok teşekkür ederim." şeklinde yanıtladı.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol