birgün

19° AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.10.2019 18:20

CHP’den ödenmeyen çiftçi desteklemeleri için soru önergesi

CHP’den ödenmeyen çiftçi desteklemeleri için soru önergesi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine tohum destek ödemelerini sundu.

Geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda konuya değindiğini hatırlatan Karasu, ‘’Çiftçilerimizin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Devlet çiftçilerimizin hak ettiği ödemeleri yapmak zorunda. Tüm çiftçilerimiz bu ödemelere göre kendi ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu işin peşini bırakmayacağız’’ dedi.

Karasu, soru önergesinde ‘’Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan çiftçilerimiz tarım kredi kooperatiflerinin uyguladığı yüksek faizlerle borcunu ödeyemeyecek noktaya gelmiştir. Tüm bu olumsuz tabloya bir de zamanında ödenmeyen desteklemeler eklenmektedir. Buğday üreticilerimizin 2018 yılında tarlasına ektiği sertifikalı tohum desteklemeleri hâlâ ödenmemiştir’’ ifadelerini kullanırken Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

1- En geç 2019 Mart ayında ödenmesi gereken çiftçilerimizin 2018 sertifikalı tohum desteklemeleri hangi tarihte ödenecektir?

2- Çiftçilerimize ödenmesi gereken 2018 tohum desteklemeleri hangi gerekçelerle ödenmemiştir?

3- 2018 tohum desteklemeleri kapsamında ödeme bekleyen çiftçi sayısı kaçtır?

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız