birgün

8° AÇIK

EĞİTİM 23.09.2021 11:01

CHP'den öğrencilerinin barınma sorunu için kanun teklifi

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, öğrencilerinin barınma sorunu hakkında bir kanun teklifi verdi. Girgin, “Öğrencilerin barınma sorununu uzun vadede sosyal devlete yaraşır yurtlarla çözeceğiz” dedi

CHP'den öğrencilerinin barınma sorunu için kanun teklifi


BİRGÜN EGE

Türkiye'nin dört bir yanında öğrenciler fahiş ev kiraları ve yurt ücretleri karşısında çaresiz kalmışken, devlet yurtları ihtiyacı karşılayamıyor.

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, öğrencilerinin barınma sorunu hakkında bir kanun teklifi verdi. Girgin, “Öğrencilerin barınma sorununu uzun vadede sosyal devlete yaraşır yurtlarla çözeceğiz. Ancak şu an bir barınma krizi yaşanmaktadır. Bu barınma krizinde, kendisine yurt tahsis edilemeyen öğrencilerimize her ay asgari ücretin yarısı tutarında barınma desteği vermeliyiz. Bu da yetmez, üniversiteye yeni başlayanlara bir defaya mahsus olarak, bir asgari ücret tutarında temel eşya desteği verilmelidir” diye konuştu.

Sorunun temelinde ülkede kaynaklarının doğru kullanılmaması olduğuna dikkat çeken Girgin, “Ödediğimiz vergiler, kamusal kaynaklarımız, bütün öğrencilerimize ücretsiz olarak yurt hizmeti vermeye yeter. Ancak iktidar, bu kaynakları bir avuç sermaye grubuna rant sağlamak için kullanmaktadır. Ranta, talana ve sömürüye dayalı bir inşaat rejimi kuran AKP iktidarı şimdi öğrencilerimize “yurt yok” diyor. Yok, çünkü yurt için ayrılması gereken paralar 5’li çeteye gitti. Öğrencilerimizin barınma sorunu, yeterli kaynak olmamasından değil, iktidarın politik tercihlerinden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERE BARINMA VE TEMEL EŞYA DESTEĞİ VERİLMELİDİR

Girgin şunları dile getirdi:

“Anayasamızda ‘devlet, öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar ‘ hükmü yer almaktadır. Bu temelde, kanun teklifimizi, TBMM Başkanlığı’na sunduk. Kanun teklifimiz öğrencilerimize 2 destek öngörüyor. Birincisi, kendisine yurt çıkmayan öğrencilerimize özel yurt ya da ev kirası ödemelerinde destek olmak üzere, her ay asgari ücretin yarısı tutarında barınma desteği verilmesi. İkincisi ise, üniversiteye yeni başlayan öğrencilere bir defaya mahsus olarak asgari ücret tutarında temel eşya yardımı. Üniversite öğrencileri için, ilk eve çıktıklarında, buzdolabı çamaşır makinesi gibi temel eşyaları temin etmek bile büyük bir mali külfettir. Sosyal devlet olmanın gereği, bu külfeti beraber omuzlamaktır. Bu zorlukları hep beraber aşacağız. Kimsenin kuşkusu olmasın, Cumhuriyetin 2. Yüzyılında eğitim ücretsiz olacak, öğrencilerimizin barınma sorunu çözülecektir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol