birgün

10° AÇIK

SİYASET 28.04.2020 14:21

CHP’den Sağlık Bakanı Koca'ya açık mektup

CHP, Sağlık Bakanı’na mektup göndererek 21 Mart’tan bu yana sokağa çıkmaları yasak olan 65 yaş üzeri kişilerden memleketlerine dönmek isteyenlere gerekli önlemler alınarak izin verilmesini talep etti

CHP’den Sağlık Bakanı Koca'ya açık mektup

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı açık mektupta, “21 Mart’tan bu yana sokağa çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, Covid-19 testlerinin yapılarak ve güvenlik önlemleri alınarak, memleketlerine dönme koşullarının sağlanmasında büyük fayda var” önerisini getirdi.

Kaya, "Havaların ısındığı bu günlerde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sıcak dairelerde kapalı kalması, bir işkenceye dönüşecek; farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir" ifadesini kullandı.

Tarafsız Haber Ajansı'ndan Mehtap Gökdemir'in haberine göre; Kaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı açık mektupta şöyle dedi:

“Sağlık Bakanlığımızın Covid-19 salgını ile mücadelesini ve aldığı tedbirleri; bir vatandaş, bir milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak çok yakından takip ediyorum.

Dünyayı tehdit eden Covid-19 salgını, ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden bu yana ülkemizi de tehdit etmektedir. Öncelikle şunu söylemeliyim ki çalışmalarınızı genel olarak başarılı buluyorum. Size, Sağlık Bakanlığımızın tüm emekçilerine ve Bilim Kurulu üyelerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

“CAN ALICI BAZI HATALAR YAPILDI”

Ancak, Covid-19 salgını ile mücadelede can alıcı bazı hatalar yapıldı. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun inisiyatifi dışında gerçekleşen olayların bedelini maalesef toplum olarak ödemeye devam ediyoruz.

Covid-19 salgını nedeniyle uygulanmaya sokulan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı, 30 büyükşehir ve Zonguldak il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı ve şehirlerarası seyahat yasağı nedeniyle yüzbinlerce vatandaşımız memleketlerine gidemedi.

“KÖYLERİNE DÖNEMEDİ”

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerimiz başta olmak üzere kış aylarında çocuklarının yanında kalan vatandaşlarımız da bu durumdan etkilenerek, Nisan ayında köylerine dönemedi.

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN ÖNERİDE BULUNDU

Havaların ısındığı bu günlerde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sıcak dairelerde kapalı kalması, bir işkenceye dönüşecek; farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. 21 Mart’tan bu yana sokağa çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, Covid-19 testlerinin yapılarak ve güvenlik önlemleri alınarak, memleketlerine dönme koşullarının sağlanmasında büyük fayda vardır.

Kış aylarında büyükşehirlere çalışmaya gelip, yaz aylarında memleketlerine ekip, biçmek için dönen vatandaşlarımız da mağduriyet yaşamaktadır. Köylerinde tarla, bağ, bahçe ekimi, dikimi, biçimi için memleketlerine gitmek istemektedirler. Bu vatandaşlarımızın da Covid-19 testlerinin yapılarak memleketlerine güven içinde gönderilmeye ihtiyaçları vardır.

Bildiğiniz gibi vatandaşlarımızın büyük bir bölümü, kışlık erzaklarını köylerinde yaptıkları üretimden karşılamaktadır. Bu nedenle vatandaşın köylerine dönerek tarla, bağ ve bahçelerini ekmesi; Karadeniz’de çay ve fındık hasadını yapması gerekir.

Taleplerin Bilim Kurulunca değerlendirilerek ülkemiz için en doğru kararın verileceğine inanıyorum.

Çalışmalarınızda başarılar ve sağlıklı günler dilerim…”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız