CHP’den 'Siyanür ile intiharlar araştırılsın' önerisi

16.11.2019 16:37 GÜNCEL
CHP, Antalya, İstanbul Fatih ve Bakırköy’de siyanür ile yaşan intiharlar üzerine harekete geçti. CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, siyanüre bağlı intiharların araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını istedi

BirGün / Ankara

CHP, siyanür ile intiharları TBMM gündemine taşıdı. CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Sevda Erdan Kılıç, siyanürle intiharların araştırılması için araştırma önergesi verdi. Kılıç, siyanür gibi zehirli tehlikeli kimyasal maddelerin başta internet olmak üzere birçok yerde satışının zorlaştırılması, kontrol altına alınması ya da önüne geçilmesi, siyanüre bağlı intiharların nedenlerinin araştırılarak bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınması ve yasal düzenlemelerin yapılabilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Önergenin gerekçesinde, içerdiği bileşikler nedeniyle insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olan siyanürün, internet üzerinden beyanla satın alınabildiğine, bunun için yazılı yetki belgesi aranmadığına dikkat çekildi.

SİYANÜR SATIŞI KONTROL ALTINA ALINMALI

Siyanür ve benzeri tehlikeli kimyasal maddelerin internetten satılması konusunda hukuki mevzuata ihtiyaç duyulduğunun altını çizen önergede, şu ifadelere yer verildi:

"Siyanür gibi tehlikeli maddelerin internet yoluyla teminine ilişkin mevzuatın geliştirilmesinin yolları bulunmalı ve internetten satışı gerçekleştiren şirketler hukuki olarak sıkı bir takibe alınmalıdır. Avrupa Birliği ve OECD ülkelerinin siyanür ve tehlikeli kimyasallara erişimi konularındaki mevzuatı incelenerek, toplumumuzu tedirgin eden siyanür ve benzeri tehlikeli kimyasal maddelerin temini konusu güvenilir bir hale getirilmelidir. Siyanür gibi zehirli kimyasal maddelerin başta internet olmak üzere birçok yerde satışının zorlaştırılması, kontrol altına alınması ya da önüne geçilmesi, siyanüre bağlı intiharların nedenlerinin araştırılarak bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınması ve yasal düzenlemelerin yapılabilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini saygılarımızla arz ederiz."