birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 05.02.2020 14:48

CHP’den tank palet bilgilendirmesi: Şaibeli özelleştirme süreci anlatıldı

CHP, 'Saray'ın Yerli ve Milli Masalı: Tank Palet Fabrikası Vatandır; Özelleştirilmesi Kabul Edilemez" başlıklı çalışmada, Tank Palet Fabrikası'nın şaibeli özelleştirme sürecini madde madde anlattı

CHP’den tank palet bilgilendirmesi: Şaibeli özelleştirme süreci anlatıldı

BirGün Ankara

CHP TBMM Grup Başkanvekilliği ve Bilim Platformu tarafından, Tank Palet Fabrikası'nın önemini, özelleştirmeden önceki üretim kapasitesini ve şaibeli özelleştirme sürecini anlatan yeni bir çalışma hazırlandı.

"Saray'ın Yerli ve Milli Masalı: Tank Palet Fabrikası Vatandır; Özelleştirilmesi Kabul Edilemez" başlıklı çalışmada, Sakarya'da bulunan Tank Palet Fabrikası'nın Avrupa'nın en büyük farklı üretim tesislerini içeren Entegre Tank Tesisi olduğu, tesisin 1’nci Ordu ve Ege Ordusu’nun tüm kara araçlarının bakım, onarım, modernizasyon merkezi olarak orduya hizmet verdiği ve fabrikada tüm kara araçlarının mekanik yedek parça üretimi, çelik, lastik palet ve optik üretimi, obüs üretimi yapıldığı vurgulandı.

Çalışmada, özelleştirmeden önce fabrikada 281 Fırtına Obüsü 71 Poyraz Mühimmat Aracı üretildiğine, 2019 yılı başında 140 Fırtına-2 Obüsü için sipariş alındığına ve 172 Leopard T1-T2 ve M52 tankının modernizasyon işlemlerinin yapıldığına dikkat çekilerek “verimsiz” denilerek özelleştirilen fabrikanın 2003, 2006, ve 2013’te Milli Prodüktivite Merkezi tarafından “En Verimli İşyeri” seçildiği bilgisine yer verildi.

MADDE MADDE ŞAİBELER

Özelleştirme sürecine dair şaibeli sürecin madde madde aktarıldığı çalışmada şu bilgilere yer verildi:

>> "Tankın prototipi oluştuktan sonra seri üretim ihalesi, tank üretim altyapısı, tecrübesi ve insan kaynağı olmayan BMC’ye verildi.

>> BMC’ye Sakarya Karasu’da yer ve teşvikler verilmesine rağmen BMC, Altay Tankı seri üretimine başlayamadı.

>> Altay Tankı’nın üretiminin yapılabileceği tek adres olan Tank Palet Fabrikası da BMC’ye ihalesiz bir şekilde adeta peşkeş çekildi.

>> Cumhurbaşkanı’nın 14 Mayıs 2019’da aldığı 1105 sayılı gizli kararla Tank Palet Fabrikası, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi’ne (ASFAT A.Ş) devredildi. ASFAT A.Ş de 21 Ağustos 2019’da yaptığı gizli anlaşmayla Tank Palet Fabrikası’nı BMC’ye teslim etti."

CHP ASKERİYEYİ ÖZELLEŞTİRMEYECEK

CHP Grup Başkanvekilliği ve Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel başkanlığındaki CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan çalışmada, CHP'nin üç grup başkanvekili Engin Özkoç, Engin Altay ve Özgür Özel'in ortak imzasıyla TBMM’ye sunulan yasa teklifi hatırlatılarak, CHP iktidarında askeri fabrika ve tersanelerin özelleştirilemeyeceğine ilişkin bu yasa teklifinin, vakit geçirmeksizin kanunlaştırılacağı ifadelerine yer verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız