birgün

22° AÇIK

CHP'den Yalova Belediyesi'nde yaşanan 'yolsuzluk soruşturması' ile ilgili açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Yalova Belediyesi'nde yaşanan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu

SİYASET 18.02.2020 16:42
CHP'den Yalova Belediyesi'nde yaşanan 'yolsuzluk soruşturması' ile ilgili açıklama
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Yalova Belediyesi'nde bir çalışanın zimmetine para geçirdiği iddiasıyla başlatılan soruşturmaya ilişkin, "Olayın meydana gelmesinden sonra belediye tarafından yapılan incelemelerde 42 farklı işlemde toplam 1 milyon 573 bin lira tutarında usulsüz işlem yapıldığı tespit edilmiştir" dedi.

Torun, beraberinde partisinin Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile Yalova Belediyesine geldi.

Belediye toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelen Torun, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Yalova Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan Reşat Elgin'in zimmetine para geçirdiği iddiasıyla başlatılan soruşturmayla ilgili açıklama yaptı.

Torun, 2001 yılında belediyede işe başlayan Reşat Elgin'in 2013 yılında harcama belgeleri ve ödeme evrakları sorumlusu yapıldığını söyledi.

Reşat Elgin'in yaptığı usulsüzlüğün yine belediye personeli tarafından ortaya çıkarıldığını ifade eden Torun, "Belediye başkanımız tarafından yapılan şikayet ile soruşturma başlatıldığını vurgulamak isterim. Bu olayın mağduru olarak da Yalova halkının ve belediyenin tüm haklarını savunmuştur başkanımız" diye konuştu.

'YARGI, İŞİN ASLINI ORTAYA ÇIKARACKTIR'

Başvurularında belediyenin, Reşat Elgin'in mal varlığına tedbir konulmasını da talep ettiğini belirten Torun, şöyle konuştu:

"Olayın meydana gelmesinden sonra belediye tarafından yapılan incelemelerde 42 farklı işlemde toplam 1 milyon 573 bin lira tutarında usulsüz işlem yapıldığı tespit edilmiştir. Böylelikle Sayıştay raporlarında bile ortaya çıkarılamayan bu durum Yalova Belediyesi tarafından tespit edilmiş, ortaya çıkarılmış ve gerekli talimatlar da verilmiştir. Yargıya intikal ettirilmiş bu konuya ilişkin detayları burada vermek istemiyorum. Yargı, tarafların beyanları, deliller ve incelemeler sonucunda muhakkak işin aslını ortaya çıkaracaktır."

AKP'li İl Başkanı Muğlim Bağatar'ın soruşturma sırasında emniyet müdürlüğü ve adliyeye gittiği belirten Torun, olayın siyasallaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Açıklama sonrası bir gazetecilerin Reşat Elgin'in işçi olmasına rağmen ödeme emri ve imza yetkilerine sahip olup olmadığıyla ilgili sorusuna Torun, "2001 yılında belediyeye işçi olarak girmiş, 2013 yılında harcama belgeleri ve ödeme evrakları sorumlusu olarak atanmıştır. Kendisinin her ne kadar imza yetkisi olmasa da bir şekilde imza yetkili tarafından süreç takip edilmiştir" yanıtını verdi.

Torun, bir başka soru üzerine de "Bu olay siyasallaştırılmaya çalışılmıştır. Burada belediye başkanına bir şekilde suçu atfetmeye çalışılmaktadır. Bu tamamen bir mizansendir. Elbette belediye resmi bir kurum. Zarf da gelir, zarf da gider. Burada amaç algı yaratmak. Bir belediye personelinin yaptığı bir olayı belediye başkanına atfetmeye yönelik bir algı yaratılmaktadır. Çirkin, adi bir siyasi oyundur" ifadelerini kullandı.

Torun, soruşturmada adı geçen Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç'in tutuklanmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken, "Konu yargıda arkadaşlar. Şu anda kendisinin zaten suçsuzluğu da ortada. Söylediğim gibi olay tamamen siyasi bir olaydır" dedi.

Belediye tarafından evraklar üzerindeki incelemenin devam edip etmediği, rakamın artıp atmayacağına yönelik soru üzerine de Torun, "Şu anda 3 müfettişimiz belediyede incelemelerini devam ettiriyor. Ancak incelemeler sonucunda bir şey söylenebilir" diye konuştu.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol