CHP’den yasa teklifi: Muhtarlık seçimleri mahalli seçimlerden ayrılmalı
Birgün Birgün Birgün Birgün
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM’ye mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimi hakkındaki kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.  Muhtar adaylarının çokluğu nedeniyle aynı gün belediye başkanı, belediye encümeni, il genel meclisi ve büyükşehir belediye başkanının seçilmesinin karmaşaya yol açtığına dikkati çeken Tutdere, mahalle muhtarlığı seçimlerinin mahalli seçimlerden ayrılması gerektiğini ifade […]

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM’ye mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimi hakkındaki kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi. 

Muhtar adaylarının çokluğu nedeniyle aynı gün belediye başkanı, belediye encümeni, il genel meclisi ve büyükşehir belediye başkanının seçilmesinin karmaşaya yol açtığına dikkati çeken Tutdere, mahalle muhtarlığı seçimlerinin mahalli seçimlerden ayrılması gerektiğini ifade etti.

Tutdere, TBMM Başkanlığı’na verdiği teklifine ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Mahalli seçimlere hazırlık sürecinde yaşanan sorun muhtarlık seçim çalışmalarının il, ilçe ve büyükşehir belediye başkanlığı seçim çalışmalarının gölgesinde kalmasıdır. Bu durum vaatlerini anlatmak için halka ulaşmaya çabalayan muhtar adaylarının seçim çalışmalarının önünü tıkamaktadır. Muhtar adaylarının çokluğu, aynı gün Belediye Başkanı, Belediye encümeni, il genel meclisi ve büyükşehir belediye başkanının seçilmesi karmaşaya ve geçersiz oy oranının artmasına neden olmaktadır.

Bu karmaşa ‘Temsilde Adalet ve İstikrar’ ilkesine de açıkça aykırıdır. Yerel demokrasinin sağlıklı işleyişi için muhtarlık seçimlerinin Anayasa’nın 127. maddesine uygun olarak 5 yılda bir tekrarlanan mahalli seçimlerden ayrı bir başka tarihte yapılması muhtar adayları ve ihtiyar heyetinin seçim çalışması yapabilmesi için gerekli ortamı sağlayacaktır.”

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız