CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, yurtdışı sandıklarında mükerrer oy kullanıldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Erkek, yurtdışı sandıklarında oy kullanan kişinin bilgisayar sistemine işlendiğini ve oy kullandığının tespit edilebildiğini aktardı.

Kaynak: Haber Merkezi
CHP'den yurtdışında mükerrer oy kullanıldığı iddialarına ilişkin açıklama
Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Twitter hesabından yurtdışında mükerrer oy kullanıldığı iddilarına ilişkin açıklama yaptı. 

"Yurt dışında bilgisayar sistemi var. Nerede oy kullanırsanız kullanın sisteme giriyor ve sizin oy kullandığınız görülüyor" diyen Erkek, kullanılan oyları takip ettiklerini belirtti.

Erkek’in açıklaması şöyle:

“Yurtdışı oylara ilişkin sosyal medyada çeşitli iddialar dolaşmakta. Benzeri iddialar daha önce de dile getirilmişti. 17 Mayıs günü Genel Merkezimizde yaptığım açıklamada, bu konuya da değinmiş ve şunları söylemiştim:

Örneğin; Almanya Bremen’e ilişkin paylaşım yapılmış: ‘Bremen’in 1138 seçmeni var ama geçerli oy nasıl 10 bin 680 olur?’ Bremen’de kayıtlı bir seçmen yok, sıfır. Hepsi Hannover’e bağlı. Hannover’in toplam seçmeni ise 114 bin 119. Bu arada Bremen’de de sandık kuruldu. Bremen’de kullanılan oy ise 12 bin 151 ve Hannover seçmenine bağlı bunlar. Hannover’in seçmeni 114 bin 119.

Bunların hepsini tek tek takip ediyoruz. Yurtdışındaki seçmenler her yerde oy kullanabiliyor. Bremen’in seçmeni gidip Köln’de de kullanabilir. Köln’ün seçmeni gidip İngiltere’de de kullanabilir, Fransa’nın seçmeni gidip Amerika’da da kullanabilir. Veya Türkiye’de bulunuyorsa buradaki gümrük kapılarında da kullanabilir.

Yurt dışında bilgisayar sistemi var. Nerede oy kullanırsanız kullanın sisteme giriyor ve sizin oy kullandığınız görülüyor.”