CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kütahya'da yapılan ve Afyonkarahisar ve Uşak'taki yurttaşların ortak kullandığı Zafer Havalimanı'na ilişkin, "Uçanın küsuratı uçmayana yetmiyor. İlk dokuz ayda 5 milyon avro fazladan para ödemişiz. Şu ana kadar bu havalimanından uçan yolcular için değil, uçmayan yolcular için hepimizin cebinden 51 milyon avro ödeme yapıldı" dedi.

CHP'den Zafer Havalimanı önünde açıklama: Uçmayan yolcular için 51 milyon avro ödendi

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, parti yöneticileri ve yurttaşlarla birlikte 2012 yılında açılan Zafer Havalimanı'na ilişkin verileri inceleyerek bu sabah havalimanının önünde açıklama yaptılar.

Özel, havalimanının planlanırken Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak’ın ortak yararlanacakları bir havalimanı olarak söylendiğini ve inşaatına başlandığını ifade etti.

Özel, şöyle konuştu:

“Yanımda, arkamda bulunanlar, Kütahya örgütümüz ve buralarda yaşayan, çiftçilik yapan herkes bir havalimanına karşı olmadıklarını ama birinci sınıf tarım arazilerinin ortasına yapılan bu havalimanının yerinin doğru olmadığını ve yapılış yönteminin, bulunan finansmanın yani 2044 yılına kadar birileri tarafından işletilmesinin, ona verilen uçuş garantilerinin doğru olmadığını, hedeflerin tutmayacağını, zarar edeceğini, milletin, devletin sırtında yük ve kambur oluşturacağını söylediler. Dinletemediler. Milletvekilimiz, bu uyarıları yaptılar. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütün itirazlar söylendi ama dinlemediler.”

“DEMİŞLER Kİ BURADAN 988 BİN KİŞİ UÇACAK. KAÇ KİŞİ UÇMUŞ, 7 BİN KÜSUR”

Havalimanının yüklenici firmasına ilişkin Özel, “Sarayın çok sevdiği müteahhitlerinden bir tanesine, üçüncü köprüde, Kuzey Anadolu Otoyolu’nda adı olan bir müteahhite, İÇTAŞ adındaki bir şirkete buranın yapımı verildi. Şirket tarafından yapıldı ve devlet her sene için buraya uçuş garantisi verdi. İç hatlardan uçmayan her yolcu için 2 avro, dış hatlardan uçmayan her yolcu için de 10 avro garanti verdiler. Yani uçmazsa yerine biz ödeyeceğiz dediler. 2021 yılındayız, ilk dokuz aya baktığımızda, demişler ki buradan 988 bin kişi uçacak. Kaç kişi uçmuş, 7 bin küsur. Uçanın küsuratı uçmayana yetmiyor” diyerek uçuş garantisini eleştirdi.

Uçan yolcu salonundan bu yılın ilk dokuz ayında 7 bin yolcunun geçtiğini söyleyen Özel, “Uçmayan yolcu salonunda 980 bin kişi var ve onun için sadece bu sene ilk dokuz ayda 5 milyon avro fazladan para ödemişiz. Şu ana kadar bu havalimanından uçan yolcular için değil, uçmayan yolcular için hepimizin cebinden 51 milyon avro ödeme yapıldı. 2044 yılına kadar bu kambur sırtımızda. 2044 yılına gelindiğinde tahminler o ki 210 milyon avro uçmayan yolcular için fazladan para ödeyeceğiz” diye konuştu.

“HAVALİMANI KÜTAHYA’NIN VE TÜRKİYE’NİN KANINI EMMEYE DEVAM EDİYOR”

Özel, havalimanına verilen uçuş garantisi nedeniyle herkesin zarar ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir tek müteahhit zarar etmiyor. O parasını tıkır tıkır alıyor. Koronavirüs var, mücbir sebep var diye örneğin Katarlı futbol maçlarını yayınlayan şirkete sen bize ödeyeceğin parayı ödeme diyenler, bu şirkete koronavirüs var, mücbir sebep var hiç olmazsa bu seneki parayı ödemeyelim demediler ve tuttular 5 milyon avroyu yine ödediler. O 5 milyon avro, Kütahya’daki esnafa dağıtılsa kimsenin bir sorunu kalmaz. Kütahya’da çiftçiye dağıtılsa kimsenin bir sorunu kalmaz ama bu verimli ovada, yapmayın, etmeyin doğru bir yere yapın, bu finansman yöntemiyle yapmayın denilen havalimanı Kütahya’nın ve Türkiye’nin kanını emmeye devam ediyor.”

“ERKEN SEÇİMDE BU DÜZENİ KURANLAR GİDECEK”

Kütahyalılara seslenen Özel şöyle konuştu:

“En geç bir buçuk sene sonra, yarın olursa bugünden hazırız, erken seçimde bu düzeni kuranlar gidecek. Geldiğimizde bu müteahhite bu havalimanının gerçek maliyeti, onun kamuoyuna ilan ettiği maliyet de çok abartılı, ödenecek ve makul, küçük, kabul edilebilir karı ödenecek, hadi kardeşim herkes kendi yoluna denilecek. İlk seçimlerden sonra, milletin kanının kene gibi emen bu havalimanının kenesinden kurtaracağız. Eğer burası işletilecekse devlet tarafından, doğru bir şekilde edilecek. Ama çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı bir yandaş müteahhite senelerce ödenmeyecek. Bunun sözünü buradan veriyoruz.”