CHP’nin, esnaf ve sanatkarların sorunlarını araştırma önergesi TBMM’de reddedildi. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Esnaf kan ağlıyor, esnaf şu anda yoğun bakımda. Eğer müdahale edilmezse, korkumuz odur ki, endişemiz odur ki, toplu esnaf iflasları olacak, esnaf entübe olacak. Bunun müsebbibi olmayın” dedi.

CHP esnafın sorunlarının araştırılması için önerge verdi, AKP ve MHP reddetti

TBMM CHP Grubu, esnaf ve sanatkarların sorunlarının araştırılması için önerge verdi. CHP Grubu adına Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Aileleriyle birlikte 10 milyonu bulan esnafın büyük sıkıntı içinde olduğunu belirten Kaya, şunları söyledi:

“Bir arkadaşımla konuşurken bana şunu söyledi: ‘Babam esnaftı, dedem esnaftı, ben de esnafım ama esnaf esnaf olalı böyle zulüm hiç görmedi.’ Arkadaşımızın, bir esnaf kardeşimizin dükkânının vitrinine astığı ‘devren satılık; namuslu bir şekilde battık’ ilanı... Yine, Trabzon'da bir başka esnafımız isyan ederek, feryat ederek ‘coronadan değil, açlıktan öleceğiz’ diye dükkânına bir levha astı...

Yine, Trabzon'da 1924 yılında kurulmuş bir Selim Pastanemiz vardı, Trabzon'un marka değerlerinden biri, ‘şimdilik buraya kadar’ deyip dükkânını kapattı. Yine, Trabzon'un marka değerlerinden Galip Kuru Temizleme diye bir iş yerimiz vardı, yetmiş beş yıllık dükkânına maalesef bu levhayı asarak faaliyetlerine son verdi.

Gezdiğim esnafların birçoğu maalesef dükkânında karanlıkta oturuyor, birçok esnaf soğukta oturuyor, tabelasını yakan esnaf görmedim. Geçmişte caddelerimiz, sokaklarımız ışıl ışıldı, elektrik zamlarından sonra esnaflar tabelalarını kapattı. Akşam vakitleri sokaklar karanlığa büründü. Niye? Bu fahiş zamlar, bu elektrik zamları esnafın belini gerçekten büktü. Bakın, öyle elektrik faturaları geliyor ki esnafın kirasını geçen elektrik faturaları var.”

TOPLU İFLAS UYARISI

Bir esnafın iş yerinde otururken karaladığı kağıdı gösteren Kaya, “Daireler birliği, bütünlüğü, var olanı korumayı anlatır. Bu arkadaşımız öyle bir kaygı içinde, var olanını yani dükkanını, tezgahını koruma kaygısı içinde… İşte, esnafın hâlini özetleyen fotoğraf arkadaşlar, lütfen dikkatle bakın, esnaf bu hâlde, esnaf kan ağlıyor, esnaf şu anda yoğun bakımda. Eğer müdahale edilmezse, korkumuz odur ki, endişemiz odur ki toplu esnaf iflasları olacak, esnaf entübe olacak. Bunun müsebbibi olmayın” diye konuştu.

CHP Grubu’nun önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.