birgün

19° AÇIK

SİYASET 27.03.2020 13:44

CHP Genel Başkan Yardımcı Açıkel: New York’tan iki günde 500 yolcu geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, “New York’tan İstanbul’a son iki günde yaklaşık 500 yolcu geldiğini” açıkladı ve “İptalde geç kalındı” dedi. Açıkel, Washington’dan, Chicago’dan, Moskova’dan ve Hong Kong’tan ise son birkaç günde yaklaşık 1000 yolcunun İstanbul’a geldiği bilgisini paylaştı

CHP Genel Başkan Yardımcı Açıkel: New York’tan iki günde 500 yolcu geldi

İSMAİL ARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, Covid-19 vakalarının son iki günde ikiye katlandığı New York’tan, THY’nin tarifeli uçuşlarının iptal edilmesinde geç kalındığına dikkat çekerek, “Vaka artış hızı takip edilip uçuşlar daha önce iptal edilmeliydi” dedi.

Açıkel, sadece son iki günde New York’tan İstanbul’a yaklaşık 500 yolcunun geldiğini iddia etti. Bu yolcuların hangi şartlarda kabul edildiğinin belirsiz olduğunu vurgulayan Açıkel, “Özellikle yakın dönemde gelen yolcuların hangi şartlarda kabul edildiğinin, karantina uygulanıp uygulanmadığının Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuyla şeffaf şekilde paylaşılması gerektiğini” söyledi.

SALGIN YOKMUŞ GİBİ UÇUŞLAR DEVAM ETTİ

ABD yönetiminin dahi New York’ta yaşayan ya da belirli bir süre bulunanlara yurtdışına girişine benzer tedbirler uyguladığı bir dönemde yapılan tarifeli uçuşlardaki iptal gecikmesinin anlamsız olduğunu vurgulayan Açıkel, “New York uçuşları 27 Mart itibariyle iptal edilse de Covid-19 vaka sayısının resmi rakamlarla 80 bini aştığı ve salgının yeni merkez üssü olma potansiyeli olan Amerika Birleşik Devletleri’nden İstanbul’a, Washington ve Chicago üzerinden Türk Hava Yolları tarifeli uçuşlarının böyle bir salgın yokmuş gibi devam etti” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Açıkel, “Uçuşların devam ettiği Washington’dan son iki günde yaklaşık 200 yolcunun, Chicago’dan son bir günde yaklaşık 200 yolcunun, Moskova’dan son üç günde yaklaşık 500 yolcunun, Hong Kong’tan ise bir günde yaklaşık 100 yolcunun İstanbul’a geldiğini ifade etti. Açıkel, yurtdışı uçuşlarını bugün kapatacak olan Rusya’dan aktarma yaparak Türkiye'ye yakın dönemde gelen yolcuların da takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

UÇUŞLAR BİR AN ÖNCE DURDURULMALI

CHP’li Açıkel, “Yaklaşık 110 ülkeye uçuşların kapatıldığını ve Türkiye’nin en önemli kurumlarından olan THY’nin bu olağanüstü süreçte kapasitesinin yüzde 85’ini kullanamadığının bilindiğini” ifade etti.

THY’nin bu süreçten en çok etkilenen kurumlardan birisi olduğunu ve THY personelinin de büyük risk taşıdığını vurgulayan CHP’li Açıkel, "Vaka sayısının çok büyük bir artış gösterdiği ABD’den tarifeli uçuşların bir an önce tamamen durdurulmasının virüsün taşınma ihtimalini yavaşlatacağını ve bulaşma riskinin azaltılmasına katkı vereceğini” söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız