birgün

7° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 15.09.2019 14:34

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Madene yakın köylülerin suyu çamur akıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Madene yakın köylülerin suyu çamur akıyor


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Ordu’nun Fatsa ilçesi ormanlık alanda yapılan maden arama sondajları, bölgenin daha önce tertemiz olan kaynak sularını çamur haline getirmiş. Köylülerin, sebzelerin dalında çürüdüğü gibi çok ciddi iddiaları var. Bunlar dikkate alınmalı” dedi.

Seyit Torun, hem bölgedeki maden sahasında hem de maden sahasına yakın köylerde incelemelerde bulundu. Torun, “Maden bölgesindeki yetkililer doğaya ve insana hiçbir zarar vermediklerini söylüyor. Buna teknik incelemeler karar verir ancak, o kadar geniş alanın maden için açılması bile başlı başına doğaya zarar vermektir. Doğayı eski haline getirdiklerini söylüyorlar. Takipçisiyiz” diye konuştu.

Maden bölgesindeki incelemelerden sonra yakındaki köyleri ziyaret eden Torun, Bahçeler mahallesinde köylülerin iddialarını ve şikâyetlerini dinledi. Torun, köylülerin anlattıkları ve gözlemlerine ilişkin şöyle konuştu:

“Hemşerilerimiz madenden sonra doğanın ve suyun değiştiğini söylüyor. Örneğin yıllardır kullandıkları içme suyunun artık çamur gibi aktığını anlattılar. Ben de şebeke suyu ile bölgenin içme suyu arasındaki farkı gözlerimle gördüm. Köylüler daha önce sularının tertemiz olduğunu ve yıllarca kullandıklarını söylüyor. Maden arama sondajları burada suyu kirletmiş, bazı bölgelerimizde suyu hep kaybetmiş. Bir de madene giden yol köyden geçiyor ve ağır tonajlı araçlar yolu bozmuş. Hiçbir iyileştirme yapılmıyor. Bu durum mal ve can güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bahçelerdeki sebzeler üzerinde gözle görünür değişiklikler var. Köylüler çürüyen sebzelerini gösterdi. Madenden önce böyle şeyler yaşanmadığını anlattılar. Her iki tarafı da dinledik. Açık olarak vatandaş suyu kullanılamaz hale gelmiş. Vatandaşın burada çözüme ihtiyacı var. Kimse gelişmeye, kalkınmaya, ekonomik faaliyetlere karşı değil ancak bu faaliyet insan sağlığını etkiliyorsa, insana zarar veriyorsa bunu yok sayamayız. İnsanın yaşamını paraya ve maddiyata değişemeyiz. “

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız