birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 25.08.2020 15:01

CHP heyetinden çöken HES önünde açıklama: AKP’liler gelsin buradaki zararı görsün

CHP heyetinden çöken HES önünde açıklama: AKP’liler gelsin buradaki zararı görsün

Haber Merkezi

Giresun’da yaşanan sel felaketi sonrası bölgeye giden CHP heyeti, hidroelektrik santralının (HES) çöktüğü bölgede açıklama yaptı.

HES’in akan suyun önünde baraj görevi gördüğünü belirten CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Şu anda gördüğünüz yer Giresun Espiye ilçesiyle Soğukpınar beldesi arasındaki yol. Biraz yaklaşınca arkada görüldüğü üzere bir hidroelektrik santral var. Doğa o kadar etkili gelmiş ki, yani orada akan su, hidroelektrik santralı da önüne katmış" dedi.

"Hidroelektrik santrallerın doğaya bir zararı yok diyenler, AKP’liler gelsinler bu zararı görsünler. Burada HES’in dereye nasıl zarar verdiğini görsünler" diyen Öztunç, "Arkada gördüğünüz üzere, bu baraj açılmış ve su toplu vaziyette aşağı doğru akmış. Hemen 15 metre aşağıda bir ev var ve HES bir baraj görevi görmüş. Yarılınca baraj açılmış ve su, aşağı doğru akarak evi önüne katıp götürmüş. HES’ler Karadeniz yaylalarını bitiriyor, doğaya zarar veriyorlar. HES’ler dereleri de bitiriyor” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız