CHP İzmir İl Başkanı Yücel: Biliyoruz ki, yarınlarımız emin ellerde
Birgün Birgün Birgün Birgün
Zeynep Ecem Maden / Aycan Karadağ TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İzmir’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 23 Nisan geleneğini bozmadan koltuğunu bir günlüğüne birinci sınıf öğrencisi Çınar Taş’a emanet etti. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakan Yücel, burada bir konuşma […]
Zeynep Ecem Maden / Aycan Karadağ

TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İzmir’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 23 Nisan geleneğini bozmadan koltuğunu bir günlüğüne birinci sınıf öğrencisi Çınar Taş’a emanet etti. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakan Yücel, burada bir konuşma yaptı.

CHP İl Başkanı Deniz Yücel, konuşmasında şunları söyledi:

“BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK’ÜN DÜŞÜNCESİNDE ÇOCUKLAR, MİLLETİN GELECEĞİDİR”

“23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.Kurucumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1921’de Milli Bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan’ı, 1929’da çocuklarımıza armağan ederek, dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramı da ilan etmiştir. Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir.”

“ULUSAL EGEMENLİK DEMEK…”

23 Nisan, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı, saltanatın sona erdirildiği ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir anlayışla, iki farklı ve önemli unsuru bir arada taşıyan milli bayramımızdır. Bugün demokrasiyi ve millet iradesini sadece seçim yapmak ve sandık koymaktan ibaret zannedenler, sandıklardan çıkan sonuca tahammül edememektedirler. Ulusal egemenlik demek sadece halkın önüne sandık koymak demek değildir, Ulusal egemenlik çoğunluğun azınlığa tahakkümü demek değildir,Ulusal egemenlik demek sandıklardan çıkan sonuçların verdiği güçle, tüm yetkileri tek elde toplamak değildir. Ve Ulusal egemenlik demek sandık sonuçlarını beğenmeyip toplumu germek, kutuplaştırmak, ayrıştırmak ve birilerini hedef göstermek hiç değildir.

“MİLLETİN BAĞIMSIZLIĞINI, YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR”

Yüce milletimizin, demokrasimizin ve egemenliğimizin geleceği olan yavrularımız; sizler milletimiz ve ortak değerlerimiz için umut ve güven kaynağısınız. Siz; sizden sonra gelecek olan nesillerin, sizler gibi cumhuriyeti yaşayabilmesi için, büyük sorumluluklar üstleneceksiniz. Bu nedenle size inanıyor ve sonsuz bir güven duyuyoruz. Biliyoruz ki, yarınlarımız emin ellerdedir. Varlığından güç aldığımız çocuklarımız ve gençlerimiz, bu konudaki en büyük teminatımızdır. Türkiye’nin aydınlık geleceği, barışı ve huzuru için; cumhuriyetin ışığıyla aydınlatılmış, çağdaş bir eğitim almış, bağnazlıktan, dogmalardan, batıl inançlardan uzak tutulmuş nesillere ihtiyacımız var. Cumhuriyetin yükselişi, Atatürk’ün koyduğu hedeflerin ötesine geçilmesi ancak ve ancak yine cumhuriyet değerlerine bağlı kalınmasıyla mümkündür. Mustafa Kemal Atatürk Amasya Genelgesinde diyor ki; ‘Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir. İstanbul hükümeti aldığı sorumluluğun gereğini yerine getirememektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gösteriyor. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’

“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLUYORUM”

Evet bizimde bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi ve çocuklarımızın geleceğini korumamız için, millet olarak birbirimize kenetlenmemiz, azimli ve kararlı olmamız gerekiyor. Atamızın huzurunda söz veriyoruz. Çocuklarımızı cumhuriyete yakışan, demokrasi ve adaleti yaşatacak, kin ve nefret dilinden uzak, sevgiyle ve çağdaş bir eğitimle yetiştireceğiz. Onlar, bugünün iktidarının ektiği nefret tohumlarını kökünden sökecek, yerine sevgi, kardeşlik ve özgürlük tohumları ekeceklerdir. Ulusal Egemenliğimizin ilanının ve çocuk bayramımızın 99. Yıl dönümünde, başta Kurucumuz ve Kurtarıcımız  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında bulunan tüm kahramanlarımızı ve bu bayramlarımızın yaşamasını sağlayan tüm şehitlerimizi, rahmetle ve minnetle anıyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız