birgün

11° PARÇALI BULUTLU

CHP İzmir İl Başkanı Yücel: MHP ilçe başkanını tutuklatan savcı, Siverek'e sürüldü

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen'i tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk eden Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve evli olduğu Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmaz'ın Siverek'e sürüldüğünü iddia etti. İddiayı Meclis gündemine taşıyan CHP'li Milletvekili Kılıç ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye’de adalet sistemi yerle bir edilmiştir, hukuk katledilmektedir" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 07.09.2022 14:35
CHP İzmir İl Başkanı Yücel: MHP ilçe başkanını tutuklatan savcı, Siverek'e sürüldü
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ilçede görülen bir dava sırasında salonda bulunanlara saldıran ve mahkeme heyetini tehdit eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’i tutuklaması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk eden Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve evli olduğu Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmaz’ın Urfa Siverek'e sürüldüğünü iddia etti.

İddiaya göre; İzmir'in Karaburun ilçesinde Meryem K. ve Sinan K. arasındaki boşanma davasında kavga çıktı. Sinan K.'ye destek için Karaburun Adliyesi önüne gelen MHP İlçe Başkanı Erkan Özen ve beraberindekilerin, Meryem K. ve yakınları ile tanık gösterdiği kişilere saldırdığı ileri sürüldü. Polise direndiği, hakim ve savcıyı tehdit ettiği belirtilen MHP İlçe Başkanı Erkan Özen tutuklandı. Özen'in tutukluluğa itirazı da Karaburun Asliye Ceza Mahkemesince reddedildi.

MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin- ANKAMHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin- ANKA

MHP'li Özen'i tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk eden Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmaz’ın ise ‘sürpriz’ şekilde tayini çıktı. Karaburun'a henüz birkaç ay önce atanan savcı Yılmaz ve hakim Cansu Kurucu Yılmaz, Urfa'nın Siverek ilçesinde görevlendirildi.

Sosyal medya hesabından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı etiketleyerek bir paylaşım yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, şunları kaydetti:

"Karaburun Adliyesi'nde bir davada olay çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı E.Ö.'yü tutuklamaya sevk eden C. Savcısı ve eşi asliye ceza hakiminin gece yarısı kararnamesiyle Siverek'e sürüldüğü ve bugün Karaburun Adliyesi’nde duruşmaların yapılamadığı bilgisi doğru mu? Eğer doğruysa; adaleti sağlayan, yasaları uygulayan hakimleri, Cumhuriyet savcılarını görevlerini yaptıkları için cezalandırmak hangi vicdana, hangi yasaya uyar? Adaletin sağlanması, iktidar ortağınızın memnuniyetinden daha mı az değerli?"

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ise hazırladığı soru önergesini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

'ADALET SİSTEMİ YERLE BİR EDİLDİ'

Kılıç, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, AKP-MHP ittifakının oluşturduğu Cumhur İttifakı yargısının skandallarına bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.

"Türkiye’de adalet sistemi yerle bir edilmiştir, hukuk katledilmektedir" ifadelerini kullanan Kılıç, şöyle devam etti: "Neredesin Bekir Bozdağ? Bu nasıl adalet? Hukukun sana göresi bana göresi olur mu? Adalet siyasi partilere göre işlemez, işleyemez! Koca koca adalet sarayları yaptılar içerisinde adalet yok. Adaletin olmadığı yerde Adalet Bakanı olsan ne olur? Ortada devlet dediğimiz mekanizmanın ufacık bir kırıntısı kaldıysa bunun hesabı sorulmalı. Karaburun MHP İlçe Başkanını tutuklayan hakim ve savcı eşinin İzmir’den Şanlıurfa’ya sürülmesini nasıl açıklayacaksınız ey AKP-MHP yargısı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi ve millet ittifakı olarak, iktidara geldiğimizde hukukun üstünlüğünü savunup, üstünlerin hukukunu yeneceğiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol