birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.11.2020 11:22

CHP'li 27 vekilden Cumhuriyet gazetesine dayanışma ilanı

Cumhuriyet gazetesine verilen ilan kesme cezasına ilişkin Basın İlan Kurumu’na tepki gösteren 27 CHP’li milletvekili gazeteye dayanışma ilanı verdi.

CHP'li 27 vekilden Cumhuriyet gazetesine dayanışma ilanı

Basın İlan Kurumu'nun (BİK) Cumhuriyet gazetesine ilan kesme cezası vermesi üzerine 27 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili gazeteye dayanışma ilanı vererek tepki gösterdi.

“Dayanışma” başlıklı ilanlarda, “Basın İlan Kurumu'nun belgeli haberleri nedeniyle Cumhuriyet gazetesine uyguladığı resmi ilan kısıtlamasını kınıyoruz. Basın özgürlüğünü yok sayan kararı protesto ediyoruz. Haber alma özgürlüğümüz için Cumhuriyet'in yanındayız" mesajı verildi.

chp-li-27-vekilden-cumhuriyet-gazetesine-dayanisma-destegi-806342-1.

İLAN VEREN İSİMLER

İlan veren isimler arasında CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Lale Karabıyık, Veli Ağbaba, Gülizar Biçer Karaca, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile CHP milletvekilleri Gürsel Erol, Murat Bakan, Aysu Bankoğlu, Bedri Serter, Burhanettin Bulut, Özkan Yalım, Neslihan Hancıoğlu, Jale Nur Süllü, Utku Çakırözer, Ensar Aytekin, Serkan Topal, CHP YDK Başkanı Uğur Bayraktutan, CHP YDK üyesi Mahir Polat ve Ankara Milletvekilleri Tekin Bingöl, Gamze Taşçıer, Murat Emir, Ahmet Haluk Koç, Yıldırım Kaya, Levent Gök, Nihat Yeşil, Servet Ünsal, Ali Haydar Hakverdi yer aldı.

Basın İlan Kurumu, bağlı bulunduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un şikâyeti üzerine, tamamı belgeli olan haberler nedeniyle Cumhuriyet’e 45 gün ilan kesme cezası vermişti.

Cumhuriyet avukatlarının yaptığı itirazlar reddedilmiş, kararın kesinleşmesinin ardından BİK, 28 günlük ilan kesme cezasının uygulanacağını Cumhuriyet'e tebliğ etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol