birgün

12° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 28.10.2020 14:31

CHP’li Ağbaba: Cumhuriyet savunmak tek adamlığa karşı, milli egemenliği savunmaktır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Cumhuriyetin 97. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı paylaştı. Ağbaba tarafından paylaşılan 29 Ekim mesajında, “Cumhuriyet savunmak tek adamlığa karşı milli egemenliği savunmaktır” dedi.

CHP’li Ağbaba: Cumhuriyet savunmak tek adamlığa karşı, milli egemenliği savunmaktır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Cumhuriyet Bayramının Covid-19 önlemleri eşliğinde büyük bir coşkuyla kutlanacağını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Emperyalistlerin işgal ettiği topraklarda bağımsızlık ve özgürlük adına canı pahasına mücadele eden Büyük Önder Atatürk ve dava arkadaşlarının bize bıraktığı en değerli miras laik ve demokratik Cumhuriyetimizdir. Cumhuriyet sadece halkın yöneticileri belirlediği bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet, laikliğin, çağdaşlığın, demokrasinin ve özgür düşüncenin teminatıdır. Bu anlamda Cumhuriyeti savunmak, tek adamlığa karşı milli egemenliği, kişisel çıkarlara karşı kamunun kolektif çıkarını savunmaktır.”

'HER TÜRLÜ ETKİNLİĞE İZİN VERENLER, 29 EKİM'DE SALGINI HATIRLIYOR'

“Son yıllarda kurucu ve kurucu değerlerimize saldıran anlayış, bu yıl da salgını gerekçe göstererek bazı şehirlerimizde 29 Ekim’e de kısıtlama getirmiş durumda” diyen Veli Ağbaba, “Kendi partisinin kongrelerine, mitinglerine, düğününe, insanların yoğun olarak etkileşimde olduğu her türlü etkinliğine izin verenler, söz konusu milli bayramlar ve milli değerlerimiz olunca birden salgını hatırlıyor ve kısıtlamalar uyguluyor” ifadesini kullandı.

Kısıtlama kararları bu yönüyle halk sağlığını düşünerek alınmış bir karar olmadığını, siyasi bir tercih olduğunu söyleyen Ağababa, “Bu siyasi kararı tanımıyoruz. Cumhuriyeti kutlamak izne tabi değildir. Biz, CHP olarak, hijyen ve temizlik kurallarına riayete ederek kimseden izin almadan 29 Ekim’i kutlayacağız” dedi.

'CUMHURİYET SONSUZA DEK VAR OLACAKTIR'

“Cumhuriyet değerleri ve kazanımlarımız ne kadar saldırıya uğrarsa uğrasın, bu topraklardaki en büyük devrim olan ve Büyük Atatürk’ün ‘kıymetli evlatlarının elinde daima yükseleceğini ve ebediyen yaşayacağını’ söylediği Cumhuriyet, sonsuza dek var olacaktır” açıklamasını yapan Ağababa şunları söyledi:

“Bize bu güzel Cumhuriyeti armağan eden Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, dava arkadaşlarını ve Millî Mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız