birgün

22° AÇIK

CHP'li Ağbaba'dan iktidara akaryakıt çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, akaryakıt fiyatlarındaki artışa ilişkin, "Buradan çağrı yapıyoruz; devletin ÖTV ve KDV'den feragat ederek, tüketicinin hiç olmazsa yükünü azaltması gerekiyor" dedi.

EKONOMİ 09.03.2022 16:18
CHP'li Ağbaba'dan iktidara akaryakıt çağrısı
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, partisinin Malatya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Ayçiçek yağına ve diğer ürünlere zam gelmesinin sebebinin "stokçuluk" gibi gösterilmeye çalışıldığını savunan Ağbaba, "Sebep ne stokçuluk, ne patlıcan, ne domates. Sebep ekonomi yönetimi, kötü ekonomi yönetimi. Sen elektriğe yüzde 127 zam yaparsan, dolar 3 katına çıkmış ise akaryakıt fiyatları sonbahardan bugüne 3 katı geçmiş, 'sebep stokçuluk' diyorsun. Enflasyon TÜİK'in rakamlarına göre yüzde 55. 'Sebep stokçuluk' diyorsun. Maydanoz olmuş 5 lira, domatese bak, salatalığa bak, fiyatı artmayan ürün yok, ekmeğe bak, una bak, şekere bak, fiyatı artmayan ürün yok. 'Stok' diyorsun" diyerek tepki gösterdi.

Ağbaba, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili, "Mazot fiyatının artmasının sebebi de acaba akaryakıt bayileri mi? Acaba onlar da mı stok yapıyor. Son zamların ardından 60 litrelik bir depodaki vergi payı 342 liraya kadar çıktı. Buradan çağrı yapıyoruz; devletin ÖTV ve KDV'den feragat ederek, tüketicinin hiç olmazsa yükünü azaltması gerekiyor" dedi.

Veli Ağbaba, özellikle taşımalı sistemle eğitim verilen okullara öğrenci taşıyan servislerin akaryakıt zamlarıyla ciddi sıkıntı yaşadığını, kontak kapatılması halinde öğrencilerin mağdur olacağını, Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda tedbir alması gerektiğini kaydetti.

Ağbaba, "Türkiye günlerden beri adeta zam festivali yapıyor. Benzine bir haftada 4 TL, motorine bir 6,5 TL zam geldi. Ay sonuna kadar benzinin 30 lira bandına geleceği söyleniyor. Bu gidişle 40 lira da olur, 50 lira da. Yakında ‘Kur Korumalı Akaryakıt Sistemi’ne’ geçersek şaşırmayın" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun