birgün

10° PARÇALI AZ BULUTLU

CHP'li Ağbaba'dan İstiklal Caddesi kısıtlamalarına tepki: İstiklal'i kapatma, sınırları kapat

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul Valiliği’nin İstiklal Caddesi’ne yönelik açıkladığı kısıtlamaları eleştirdi. Ağbaba, “Ülkede ne zaman kötü bir şey olsa ilk akla gelen sanatı, kültürel aktiviteleri yasaklamak oluyor. İstiklal'i kapatma, sınırları kapat” dedi.

GÜNCEL 25.11.2022 12:34
CHP'li Ağbaba'dan İstiklal Caddesi kısıtlamalarına tepki: İstiklal'i kapatma, sınırları kapat Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul Valiliği tarafından İstiklal Caddesi’ne getirilen yeni kısıtlamalara tepki gösterdi.

Ağbaba, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 13 Kasım’da Taksim’de gerçekleştirilen bombalı saldırıyı anımsatarak, "İstiklal'i kapatma, sınırları kapat" ifadelerine yer verdi.

Ağbaba paylaşımında şunları kaydetti:

“İstiklal'i kapatma, sınırları kapat! İstanbul Valiliği, terör saldırısı sonrası caddede sokak müziğini, kültürel aktiviteleri, seyyar satıcılığını vs. yasaklamış. Ülkede ne zaman kötü bir şey olsa ilk akla gelen sanatı, kültürel aktiviteleri yasaklamak oluyor. Terörist sınırdan elini kolunu sallayarak geçsin, İstanbul'a gelsin, işe girsin, gezsin tozsun, bomba patlatsın, suçu seyyar satıcılarla sokak müzisyenlerine keselim. O zaman terör amacına ulaşmış olmuyor mu? Amaç sokakları kültürden tamamen arındırarak betona dönüştürmek mi? Oldu olacak, dışarı çıkıp gezmeyi de yasaklayın. İstiklal'de gezmek yasaklansın, böylece kimse bombalı saldırı da yapamaz, yapsa da hayatını kaybeden kimse olmaz(!) Bu insanlar günlük kazanıyor. Sokak müzisyeni, seyyar satıcı şimdi nasıl evine ekmek götürsün? Salgını müziğe bağlayan akılla, terörü sokak aktivitelerine bağlayan akıl aynı akıldır. Bu kamusal alana ve yaşam tarzına yönelik bir müdahaledir. Kamusal yaşama veya yaşam tarzına değil, terörle mücadele tarzına müdahale edin. Yasak çözüm değil..”

GENEL EMİR YAYIMLANDI

İstanbul Valiliği tarafından, 13 Kasım’da 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının gerçekleştiği İstiklal Caddesi'nde alınan yeni kısıtlamaları ilişkin "Genel Emir" yayımlamıştı.

Bu kapsamda İstiklal Caddesi'nde alınan yeni kısıtlamalar şu şekilde belirtildi:

  • Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,
  • Stant kurulmasına,
  • Sergi açılmasına,
  • Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,
  • Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine,
  • Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına,
  • Hanutçuluk faaliyetlerine,
  • Ve benzerlerine,

kesinlikle izin verilmeyecektir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol