birgün

12° PARÇALI BULUTLU

CHP’li Alban’dan Bakan Pakdemirli'ye: Cumhuriyet tarihinin en beceriksiz bakanı

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de hazır bulunduğu bütçe komisyon toplantısında Bakan Pakdemirli’yi eleştirdi. Alban, “Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en beceriksiz bakanı sensin” dedi.

SİYASET 10.11.2021 15:51
CHP’li Alban’dan Bakan Pakdemirli'ye: Cumhuriyet tarihinin en beceriksiz bakanı
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2022 yılı bütçe görüşmelerine, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam edildi. Önceki gün Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi görüşmesinde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Mürsel Alban, geçtiğimiz yaz aylarında Muğla’da çıkan orman yangınlarını hatırlattı. Alban, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sert eleştirilerde bulundu. Alban, “Muğla’nın yüzde 68'i orman olan fakat ne yazık ki yangında doğru düzgün müdahale edilemedi. Bir helikopter geldi, 5 helikopter duyurdunuz. Bir uçak keşif yaptı, ‘2 uçak yangına müdahale ediyor’ dediniz ama bunlar asılsızdı, doğruları söylemediniz. Halkı kandırdınız, kamuoyunu yanılttınız” diye konuştu.

chp-li-alban-dan-bakan-pakdemirli-ye-cumhuriyet-tarihinin-gelmis-gecmis-en-beceriksiz-bakani-sensin-942498-1.
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban

'TEDBİRLERİN ALINMAYIŞININ SEBEBİ NEYDİ?'

Muğla’daki büyük yangınların hemen ardından konuyla ilgili soru önergelerinin hiçbirinin yanıtlanmadığını kaydeden Alban, “Gece görüşlü helikopterler var mı, yangına müdahale edilecek mi?” diye sorduk bundan bir yıl önce, “Dünyada artık bu teknoloji yok, böyle bir teknoloji yok” dediniz. Çıktınız üç ay sonra Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundunuz. ‘Yangınla mücadelede gece görüşlü helikopterler ve uçaklar envanterimize alınacak, kaydedilecek’ dediniz. Bilmiyorum, teknolojiden bihaber misiniz, haberiniz mi yok?” dedi.

Orman Genel Müdürü’nün neden istifa etmediğini Bakan Pakdemirli’ye soran Alban konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizin bu yangınlarla ilgili yapmış olduğunuz mücadelede neden tedbirler alınmadı? Bu tedbirlerin alınmayışının sebebi neydi? Bunlarla ilgili 23 tane soru önergesi verdim, hiçbirine cevap vermediniz. Sorulara cevap vermekten neden kaçıyorsunuz? Merak ediyorum, yangınla ilgili gece görüşlü helikopterler neden son bir haftada geldi? Bu yangın sürecinde ihale ettiğiniz ve bizim coğrafyamıza fizikî olarak uygun olmayan helikopterler, uçaklar yüksekten atış yaptı, buhar oldu uçtu. Neden Türk Hava Kurumunu ihaleye sokmadınız? Bunu gerçekten merak ediyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun