birgün

14° PARÇALI BULUTLU

CHP’li Alban, TUİK’in kitabını iade etti: Gerçek verileri yayınlayana kadar bana göndermeyin

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, TÜİK’in milletvekillerine gönderdiği ‘İstatistiklerle Türkiye 2021’ başlıklı kitapçığı, “Başta ekonomi olmak üzere açıkladığınız rakamların kamuoyunun gözünde hiçbir değeri kalmamıştır” diyerek iade etti.

BİRGÜN EGE 14.09.2022 16:22
CHP’li Alban, TUİK’in kitabını iade etti: Gerçek verileri yayınlayana kadar bana göndermeyin
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “İstatistiklerle Türkiye 2021” başlıklı bir kitap yayınladı. Kitabı TBMM’de milletvekillerine dağıtan TÜİK’e, CHP’li Alban’dan tepki geldi. “Enflasyon ve işsizlik gibi ekonomi alanındaki veriler başta olmak üzere, ‘Türkiye'nin gerçek rakamlarını’ uluslararası normlara uygun olarak belirleyip yayınlayana kadar, tarafınızdan açıklanan istatistiki bilgileri ciddiye almayacağım” diyen Alban, kitabı TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’ya yazdığı mektupla iade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun siyasi iktidarın yönlendirmeleri doğrultusunda gerçek verileri gizlediğini öne süren Alban, “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurumunuz hakkında daha önce yapmış olduğu açıklamada söylediği gibi, TÜİK, bir devlet kurumu olmaktan çıkmış bir saray kurumu haline dönüşmüştür” dedi.

Alban, “Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) görevleri arasında, ‘ülkenin ekonomi, sosyal konular, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen diğer alanlardaki istatistiklerini derlemek, değerlendirmek, analiz etmek ve gerçek verileri yayımlamak ile resmi istatistik sonuçlarının bilimsel ve teknik açıklamalarını yapmak’ bulunmaktadır. Kurumunuzun son dönemde yayımladığı veriler, özellikle de enflasyon endeksleri, kamuoyunda tartışma yaratmaktadır. Başta ekonomi olmak üzere sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji gibi daha birçok konuda açıkladığınız rakamların kamuoyunun gözünde hiçbir değeri kalmamıştır” diye konuştu.

“BİLGİLERİ CİDDİYE ALMAYACAĞIM”

Alban şunları dile getirdi: “Enflasyon ve işsizlik gibi ekonomi alanındaki veriler başta olmak üzere, 'Türkiye'nin gerçek rakamlarını' uluslararası normlara uygun olarak belirleyip yayınlayana kadar, tarafınızdan açıklanan istatistiki bilgileri ciddiye almayacağımı bildirir, ayrıca yukarıda eleştirdiğimiz konulardaki hatalarınızı düzeltinceye kadar, tarafıma kurumunuzdan 'istatistiki verilerle ilgili' gönderi yapılmamasını rica ederim.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol