birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.08.2021 16:52

CHP’li Altay: AFAD’a 329 kayıp başvurusu var; sahillerden ölüler toplanıyor

Sel felaketi nedeniyle ağır hasar gören Kastamonu’da kayıp yurttaşların sayısına dair henüz resmi bir bilgi paylaşılmadı. CHP’li Engin Altay, “AFAD’a 329 kayıp başvurusu yapıldığı bilgisi bana verildi. Sahillerden cesetler toplanıyor” dedi.

CHP’li Altay: AFAD’a 329 kayıp başvurusu var; sahillerden ölüler toplanıyor

Sel felaketi nedeniyle büyük hasar gören Kastamonu Bozkurt’ta açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “AFAD’a 329 kayıp başvurusu yapıldığı bilgisi bana verildi ve bunun hepsi sel ara kayıp. Sahillerden cesetler toplanıyor. Olayı ajite etmek için söylemiyorum. Türkiye’nin kalbinin burada atması için bunu söylüyorum” dedi.

Sel felaketinin ardından bölgeye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve Grup Başkanvekili Engin Altay izlenimlerini aktardı. Altay, “Büyük bir koordinasyonsuzluk var. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinden gelen ekiplere ‘size ihtiyacımız yok’ denmiş. Bir kazmaya bir küreğe, tırmığa ihtiyaç var yahu. Nasıl yok? Belediyenin partisine göre burada ona ihtiyaç olup olmadığına karar veriliyor” dedi.

CHP’li Altay şu açıklamayı yaptı:

“DERENİN GÖBEĞİNE 8 KATLI BİNA YAPILMIŞ”

Allah’ın verdiği afettir, elbette buna karşı insanların yapacakları sınırlıdır ama afet öncesinde de vereceği zararı minimize etmek yerine maksimize edecek işler yapılmış. Dere yatağının kenarına değil, derenin göbeğine 4-5 sene önce 8 katlı bina yapılmış ve devrilmiş. Bir kısmı da artık kullanılamayacak halde. Dere yatağının kenarını biraz anlarım ama derenin göbeğine binayı anlamak mümkün değil. Devletin, yerel yönetimlerin bu konulara nasıl duyarsız kaldığını gördük.

“BELEDİYENİN PARTİSİNE GÖRE KARAR VERİLİYOR”

Büyük bir koordinasyonsuzluk var. Böyle zamanlarda kan davalılar sırt sırta verir, birlikte göğüs gerer. Ayancık ve Bozkurt’ta bunu göremiyoruz. Tıpkı Muğla’da yangında göremediğimiz gibi. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinden gelen ekiplere ‘size ihtiyacımız yok’ denmiş. Caddeyi, Bozkurt’u karış karış gezdik. Bir kazmaya bir küreğe, tırmığa ihtiyaç var yahu. Nasıl yok? Dükkanların içinde iki metre kum birikmiş. Belediyenin partisine göre burada ona ihtiyaç olup olmadığına karar veriliyor.

“ÖLÜ SAYISI MAALESEF ÇOK OLACAK”

Tablo vahim. Hükümetin net bilgi vermemesini doğru bulmuyorum. Burada ben onlarca yakınını arayan insana rastladım. AFAD’a 329 kayıp başvurusu yapıldığı bilgisi bana verildi ve bunun hepsi sel ara kayıp. Sahillerden cesetler toplanıyor. Bunu Türkiye’nin bilmesi lazım. Olayı ajite etmek için söylemiyorum. Türkiye’nin kalbinin burada atması için bunu söylüyorum. İnebolu’da bir fabrikanın soğuk hava deposunda cesetler muhafaza ediliyor. Burada ölü sayısının maalesef çok olacağını öngörüyorum. Bu kayıplara bir an önce sağ salim kavuşmak için dua ediyorum.”

Öztunç ise şu değerlendirmeleri paylaştı:

“TABLO ÇOK AĞIR”

Tablo çok ağır. Ayancık, Bozkurt kötü durumda. İnsanlar çaresizce bekliyor. Çalışmaları izliyor ama belli ki açıklanan rakamların çok üzerinde kayıp var. Yağmurun şiddetini, miktarını belirleyemeyiz ama selin oluşmasını engelleyebiliriz. Dere yataklarına ev yapılmasın. Çevre politikaları doğru belirlensin. HES’lere bu kadar izin verilmesin. Bakan HES şirketlerinin avukatlığına soyunmasın. Vicdan nasıl bunu alıyor? Aynı şekilde Ayancık’ta tomruklardan kaynaklı sıkıntı oldu. Depo dere yatağına yapıldığı için tomruklar doğal baraj gördü, yıktı geçti. Yanlış uygulamalardan kaynaklı bu sel, bu ölümler yaşanıyor. O dere yatağını 400 metreden 15 metreye kim çekti? Bunun sorumluları kim?”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol