birgün

14° AÇIK

CHP'li Altay: Kör kuruşun hesabını soracağız

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay TBMM Genel Kurulu’nda Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifi üzerinde konuştu. Altay, "Devletin kör kuruşunun hesabını sormayan bir CHP iktidarı olmaz olsun. Kör kuruşun hesabını soracağız” dedi.

SİYASET 25.01.2023 22:05
CHP'li Altay: Kör kuruşun hesabını soracağız
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Sermaye Piyasası Kurulu üzerinden küçük yatırımcıların keklendiğini hep söyledik. Bu iş allandı dallandı, bir boşanma davası oldu, iş büyüdü kayınbirader, enişte, 2 cumhurbaşkanı danışmanı… Orta yerde bir iddia var, villalarda 180 milyon dolar alınmış paralardan söz ediliyor. Bu Meclis bunu araştırmıyorsa bu Meclisi maalesef yolsuzluğa, rüşvete, harama, yetim hakkına ortak etmiş sayılırsınız. Meclis bu lekeyle daha fazla yaşayamaz. Yüz sekiz gün sonra seçim var, bütün bunların araştırılacağını bilin. Devletin kör kuruşunun hesabını sormayan bir CHP iktidarı olmaz olsun. Kör kuruşun hesabını soracağız” dedi.

Altay, şunları söyledi:

“MECLİS BUNU NASIL SEYREDER? ALIŞKIN, FITRATLARINDA VAR”

“‘Sapphire’ diye bir yer varmış Halkbank bunun 146 bağımsız bölümünü satın alıyor 100 milyon dolar karşılığı 583 milyon TL'ye. ‘Ne var bunda?’ denebilir. Sonra, Halkbank üstüne 101 bağımsız bölümü de başkalarından almış, etmiş mi 247 bağımsız bölüm. Bu iş ne zaman oldu? 2019'da. 2020, 2021, 2022, 2023; yaklaşık dört sene geçiyor. Sonra burayı aynı kişiye 905 milyon TL karşılığı yani 48 milyon dolara satıyor. Bunu nereye koyacaksınız? Meclis bunu nasıl seyreder? Alışkın, fıtratlarında var.

“215 MİLYONU CUKKA ETMEK YETİM HAKKI DEĞİL DE NEDİR?”

Akif Hamzaçebi müthiş bir araştırmacı milletvekilliği örneği sergiledi, bir soru önergesi verdi. Olay şu: Darphane bandrol işi yaptırıyor ya bu sigaralara, rakılara Tayyip Bey bir kararnameyle bu işi Darphaneye veriyor. Darphane 185 milyona bu işi bir firmaya yaptırıyor. Sonra ‘Türkiye Gönüllüleri’ diye Ak Parti'ye gönüllü çalışan bir organizasyonun koordinatörüne deniyor ki: ‘Bu işi sen yap.’ ‘Benim matbaam yok.’ ‘Boşver, sen al.’ ‘İyi alayım. Nasıl alayım?’ ‘Biz bunu 185 milyona yaptırıyoruz, sana 400'e verelim.’ Bak, bak, bak. İyi, adam almış da işi bilmiyor, matbaası yok. Gitmiş, bu işi darphaneye daha önce yapan vatandaşa, firmaya, demiş: ‘Sen bu işi yapıyorsun.’ ‘Kaça yapıyorsun?’ ‘185'e.’ ‘Yine yapar mısın?’ ‘Yaparım tabii, iyi para kazanıyorum’ demiş. ‘Sen yap ama bana ver, ben darphaneye götüreyim.’ Güzel. 185 milyona yapılan işi 400 milyona yaptırmak ve işi alan da işi yine eski yapana yaptırıyor 185'e aradaki 215 milyonu cukka etmek yetim hakkı değil de nedir?

“DEVLETİN KÖR KURUŞUNUN HESABINI SORMAYAN BİR CHP İKTİDARI OLMAZ OLSUN”

Sermaye Piyasası Kurulu üzerinden küçük yatırımcıların keklendiğini hep söyledik. Bu iş allandı dallandı, bir boşanma davası oldu, iş büyüdü kayınbirader, enişte, 2 cumhurbaşkanı danışmanı.. Orta yerde bir iddia var, villalarda 180 milyon dolar alınmış paralardan söz ediliyor. Bu Meclis bunu araştırmıyorsa bu Meclisi maalesef yolsuzluğa, rüşvete, harama, yetim hakkına ortak etmiş sayılırsınız. Orta yerde bir iddia var, villalarda 180 milyon dolar alınmış paralardan söz ediliyor. Bu Meclis bunu araştırmıyorsa bu Meclisi maalesef yolsuzluğa, rüşvete, harama, yetim hakkına ortak etmiş sayılırsınız. Meclis bu lekeyle daha fazla yaşayamaz. Yüz sekiz gün sonra seçim var, bütün bunların araştırılacağını bilin. Devletin kör kuruşunun hesabını sormayan bir CHP iktidarı olmaz olsun. Kör kuruşun hesabını soracağız.

"BU VATANDAŞA NİYE YANSIMIYOR?”

Sayın Bakan dedi ki: ‘Enerji girdi maliyetleri düşüyor, çok şükür seneye cari açık düşecek.’ Doğru, dediği yalan değil; dediği yalan değil de şurası sıkıntı ama: Doğal gaz alış fiyatımız bir yılda yüzde 40 aşağıya düştü, ucuzladı. Ey vatandaşlarım, şimdi, ocak sıcak gitti, Allah'ın hikmeti de şimdi millet patlamıyor; cuma günü soğuklar geliyor Meteorolojiye göre, Allah bilir. Şimdi, vatandaşlara buradan sesleniyorum: Bir yıl içinde doğal gaz yüzde 40 ucuzladı yani Türkiye dışarıdan aldığı doğal gazın bir metreküpü için 100 kuruş ödüyorsa şimdi 60 kuruş ödüyor, 1 lira ödüyorsa 1 metreküpüne, 60 kuruş ödüyor; 100 lira ödüyorsa 60 lira ödüyor. Peki, bu vatandaşa niye yansımıyor? İki yılda doğal gaza yüzde 215 zam yapmış bu hükûmet. Şimdi yüzde 40'ını geri çek. İki yılda elektriğe yüzde 131 zam yapmış, elektriği doğal gazdan üretiyoruz.

Şimdi yüzde 40 düştüyse senin bu doğal gazı da vatandaşın faturasına yüzde 40 indirimli yansıtmamanın sebebi nedir? ‘Kur korumalı mevduat sahiplerinin zenginliğini koruyalım.’ Kur korumalı mevduata 100 milyar para verdiniz hazineden; ucuzlamış doğal gazı vatandaşın faturasına yansıtmamak hangi kafayla izah edilir, nasıl bir mantığı var bunun? Yok. Bunun mantığı, ‘Ben zengin severim, fakir ne hâli varsa görsün.’”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol