CHP Milletvekili Altıok, Beyaz Show’a telefonla bağlanıp, “Çocuklar ölmesin” dediği için aldığı hapis cezası alan 'Ayşe öğretmen'e ilişkin AYM'ye çağrı yaptı: Hâlâ bu yanlıştan dönülme imkanı var

CHP'li Altıok'tan AYM'ye 'Ayşe öğretmen' çağrısı

CHP Milletvekili Zeynep Altıok, Beyaz Show’da yaptığı konuşmada “çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” dediği için 14 ay hapis cezası alan ancak yeni doğan bebeğinden dolayı cezası 6 ay ertelenen Ayşe Çelik’i (Ayşe öğretmen) ziyaret etti.

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Beyaz Show’a telefonla bağlanarak yaptığı konuşmada “çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” dediği için "terör propagandası" yapmak suçlamasıyla 14 ay hapis cezası alan ancak yeni doğan bebeğinden dolayı cezası 6 ay ertelenen Ayşe Çelik’i (Ayşe öğretmen) ziyaret etti. Altıok, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) seslenerek, "Şu an Ayşe Öğretmenin dosyası Anayasa Mahkemesi'nde bekliyor. AYM'ye çağrıda bulunuyorum. Ayşe Öğretmen suç işlememiştir. Beyaz Show'da yaptığı barış çağrısının suç olduğunu iddia etmek hem evrensel insan haklarına hem ifade özgürlüğüne hem de toplumsal barışımıza aykırıdır. Ayşe Öğretmenin dosyası karara bağlanmazsa Ayşe Öğretmen bebeği ile hapse girecek" dedi.

Haksızlığa, çocuk ölümlerine sessiz kalmamanın cezasının bebeklerin hapse girmesi olmamalı diyen Altıok “O gece 'sanatçı olarak, insan olarak bir şekilde siz de yaşananlara sessiz kalmamalısınız ve bir şekilde dur demelisiniz' diyen Ayşe öğretmenin güzel yüreği, gönlünden geçen iyiliği paylaşması, insanlık, kardeşlik ve iyilik duygusu aydınlık bir gelecek için umudumuzdur İyi ki böyle öğretmenlerimiz var” diye konuştu..

Altıok'un açıklamalarında öne çıkanlar şu şekilde:

ANALAR AĞLAMASIN DEMEK SUÇ DEĞİLDİR

Ayşe Öğretmen suçlandığı sözlerinde 'analar ağlamasın' demişti. Bu cümlenin neresi suç? 2013 yılında dönemin Başbakanı olan AKP Genel Başkanı, katıldığı bir etkinlikte 'analar ağlamasın, kan dursun' diyordu. O gün onu ayakta alkışlayanlar bugün Ayşe Öğretmeni söylediği sözler için hedefe koyarak cezaevine yolluyor. Analar ağlamasın, çocuklar ölmesin demek suç değildir. Asıl suçu, bunu bir suçmuş gibi görenler ve gösterenler işliyor.

ANAYASA MAHKEMESİ YAŞANAN HUKUKSUZLUĞA SON VERMELİ

Anayasa Mahkemesi Ayşe öğretmenin başvurusuna kısa bir süre içinde yanıt vermediği takdirde Ayşe Öğretmen 6 aylık bebeğiyle beraber 11 ay hapis yatmak zorunda kalacak. Buradan Anayasa Mahkemesi'ne bir çağrıda bulunuyorum; Hala bu yanlıştan dönme imkanı var. Anayasa Mahkemesi çok geç olmadan bu konuyu görüşmeli ve Ayşe öğretmenle bebek Deran’ın tüm yaşamını olumsuz etkileyecek bu adaletsizliğin önüne geçmelidir. Ayşe Öğretmen suç işlememiştir. Beyaz Show'da yaptığı barış çağrısının suç olduğunu iddia etmek hem evrensel insan haklarına hem ifade özgürlüğüne hem de toplumsal barışımıza aykırıdır. AYM’yi bu nedenle göreve çağırıyoruz. Ayşe Öğretmenin dosyası AYM'de ivedi şekilde görüşülmeli, yaşanan hukuksuzluğa son verilmeli ve yerel mahkemenin verdiği ceza kararı bozularak yaşanan yanlıştan dönülmelidir. Bu haklı adalet talebi yerine getirilmezse Ayşe Öğretmen bebeği ile hapse girecek ve tarihsel bir hukuksuzlukla ve kara bir lekeyle Türkiye karşı karşıya kalacak."