birgün

6° HAFİF YAĞMUR

CHP'li Aydın: AKP yabancılara 25 milyon metrekare arazi, arsa, dükkan ve daire sattı

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, AKP’nin 20 yıllık iktidarında, yabancılara toplam 25 milyon metrekare arazi, arsa, dükkan, daire satıldığını söyledi. Aydın, 280 bin taşınmazın da yabancılara verildiğini belirtti.

GÜNCEL 30.11.2022 09:52
CHP'li Aydın: AKP yabancılara 25 milyon metrekare arazi, arsa, dükkan ve daire sattı Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu’nda AKP döneminde, yabancıların Türkiye’de edindiği mülklerin istatistiklerini açıkladı.

Sözcü’den Halil Ataş’ın aktardığına göre, Aydın, “20 yılda AKP iktidarında, yabancılara toplam 25 milyon metrekare arazi, arsa, dükkan, daire satılmış. 280 bin taşınmaz da yabancılara verilmiş” dedi.

Atatürk’ün 1925 yılında Köy Kanunu’nda değişiklik yaparak, sadece şehir merkezlerinde, 300 metre kareyi geçmeyecek kadar alanın satışına izin verdiğini anımsatan Aydın, “Belediye olmayan yerlerde yani tarlada, bağda, bahçede ise satışa asla izin vermemiş. 1934 yılında çıkardığı Tapu Kadastro Kanunu ile de bunu güçlendirmiş. Peki, neoliberalizm dedikleri emperyalizm, yabancılar, kapitalistler ne yapmışlar, 24 Ocak kararlarından sonra ilk defa 1984’te Özal ile bunu gevşetmeye çalışmışlar. Çok başarılı olamamışlar. Ta ki, AKP tek başına iktidara geldiğinde, hemen 2003 yılında, bu kanunda değişiklik yapmış ve yabancılara mal, mülk satışını kolaylaştırmış” diye konuştu.

“ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETTİ, SİZ BİR DÜZENLEME İLE ÖNÜNÜ AÇTINIZ”

CHP Milletvekili Erkan Aydın, şöyle konuştu:

"Bunun için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Anayasa Mahkemesi 2005 yılında bunu iptal etti. O iki yıllık süreçte, sizin tabirinizle ‘Atı alan Üsküdar’ı geçmiş.’ Bir düzenleme daha yaparak 2005 yılı sonunda, iyice önünü açmışsınız.

Osmanlı, kendi bünyesindeki, İngilizlerden aldığı paralara ve altınlara karşılık gitti birçok idaresini, toprağını ipotek ettirdi. Bugün de Dünya Bankası, IMF, Avrupa Birliği Katılım Ortaklığı, aynı koşullarda bu kanunu daha siz göreve gelir gelmez 6 ay sonra bu kanunu çıkarttı sizlere. Niye? Ülkenin en acil meselesi o muydu? Hayır!

Yüz yıl önce çünkü Lozan’da yapamadıklarını, masa başında yaptıramadıklarını Lord Curzan o zaman söylüyordu; ‘Şimdi bir takım kazanımlar sağladınız. Ama bizim paramız var. Parayla bir gün, işgal edip de yapamadıklarımızı masa başında ve paramızla yapacağız’ dedi. Ve siz bu kanunu getirerek ülkede 25 milyon metre kare ki, hala devam ediyor. 280 bin taşınmazın satışının önünü açtınız.

“2 MİLYAR EURO O İPOTEĞE KARŞILIK PARA KULLANDINIZ”

Varlık Fonu, Sayıştay denetimine dahil değil. Türkiye’nin en değerli kurumlarını içine koydunuz. Ve onu ipotek göstererek, sadece İstanbul Finans Merkezi’nde 2 milyar euro o ipoteğe karşılık para kullandınız. Ne yaptınız o parayı? Gittiniz Ağaoğlu’nu kurtardınız. Onun borçlarını ödediniz ve Türkiye’nin en güzide kurumlarını da adeta yabancılara yarın bu paralar ödenmediğinde, el koyacağı bir biçimde ipotek yaptırdınız. Sizin bu yanlıştan dönme şansınız yok, gördük. Çok değil 6 ay sonra yapılacak olan ilk seçimde bu yanlışı düzelteceğiz ve tam bağımsız Türkiye’yi tekrar kıracağız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol