birgün

17° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 13.08.2021 11:10

CHP’li Bakan, İklim Araştırma Komisyonu’nu göreve çağırdı: Sel bölgelerine giderek incelemelerde bulunması sorumluluğu ve görevidir

İklim Araştırma Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan; komisyonun CHP’li üyeleri adına bir dilekçe vererek komisyonu sel bölgesi için göreve çağırdı. Öte yandan CHP’li vekillerin bugün sel bölgesinde incelemelerde bulunacağı aktarıldı.

CHP’li Bakan, İklim Araştırma Komisyonu’nu göreve çağırdı: Sel bölgelerine giderek incelemelerde bulunması sorumluluğu ve görevidir

Küresel iklim krizinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan İklim Araştırma Komisyonu’nun Cumhuriyet Halk Partili (CHP) üyeleri, komisyonu bir kez daha göreve çağırdı.

CHP’nin komisyon sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan; CHP'li üyeler adına bir dilekçe vererek, komisyonu sel bölgesinde incelemeler yapmak üzere göreve çağırdı. Komisyon Başkanı AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu talebe hala dönüş yapmadı.

‘İKLİM KRİZİ BAĞIRA BAĞIRA VE HIZLA GELİYOR’

CHP’li Bakan dilekçede şu ifadeleri kullandı:

“İklim krizinin yıkıcı etkilerini her gün daha sık ve sert bir biçimde yaşıyoruz. Ülkemiz, bir yandan günlerce süren büyük orman yangınlarıyla; diğer yandan aşırı ve ani yağışlar sebebiyle meydana gelen heyelan ve sel felaketleriyle mücadele etmektedir. Binlerce yurttaşımızın evleri, bahçeleri, köyleri, mahalleleri, geçim kaynakları çok büyük zarar görmüş; onlarca yurttaşımız bu felaketlerde hayatını kaybetmiştir. Günlerdir devam eden yangınlar ile aşırı ve ani yağışların heyelan ve sel felaketlerine yol açması; aynı zamanda ülkemiz doğasını ve ekosistemimizi de çok büyük tahribata uğratmıştır. Dünya genelinde meydana gelen yangınlar, kuraklık, aşırı ve ani yağışlar ise; iklim krizinin bağıra bağıra ve hızla geldiğini, tüm dünya için bir gelecek krizi olduğunu göstermektedir.

chp-li-bakan-iklim-arastirma-komisyonu-nu-goreve-cagirdi-sel-bolgelerine-giderek-incelemelerde-bulunmasi-sorumlulugu-ve-gorevidir-909811-1.

‘SORUMLULUK ALARAK HAREKETE GEÇİLMESİ HAYATİDİR’

Şüphesiz ki yaşadığımız felaketler tüm ihtimaller, ihmaller, koşullar, yanlış kentleşmeler ve iklim krizini tetikleyen politikalar üzerinden de değerlendirilmelidir. Ancak bugün geldiğimiz noktada; bundan sonra alınacak önlemleri, hazırlanacak eylem planlarını, uygulanacak politikaları ve ‘afetin yaralarını sarmak için yapılması planlanan projeleri’ iklim acil durumu kapsamında hazırlamak ve hayata geçirmek zorundayız. Bu sorumluluk hepimizindir. Aksi takdirde her yangından, her selden sonra aynı yıkıcı sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen felaketler sebebiyle içinde bulunduğumuz alarm ortamında; iklimimizin değiştiği ve buna uygun yeni politikalar belirleyip ivedilikle hayata geçirmemiz gerektiği konuları yeterince konuşulamamaktadır. Tam da bu noktada; iklim kriziyle ilgili bilinç sahibi olan bizlerin sorumluluk alarak harekete geçmesi hayatidir. Yüce Meclisimizin ve bu alanda kurulmuş komisyonumuzun ülkemizde yaşanan bu felaketlere kayıtsız kalması mümkün değildir. Komisyonumuzun sel bölgelerine giderek incelemelerde bulunması sorumluluğu ve görevidir. Komisyonun CHP’li üyeleri olarak, vakit kaybetmeden komisyonumuzun incelemeler yapmak üzere sel bölgelerine gitmesini talep ediyoruz.”

CHP SEL BÖLGESİNDE

Öte yandan İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Murat Bakan ve Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ise bugün Kastamonu’da selin vurduğu bölgelerde incelemelerde bulunacaklar.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Murat Bakan, “İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri olarak hem bölgede incelemelerde bulunacağız hem de sel felaketini yaşayan yurttaşlarımızı ziyaret edeceğiz. Vatandaşlarımızın yardımına koşacak, yaraları hep beraber saracak ve dayanışacağız” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol