birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 30.07.2021 13:57

CHP'li Barut'tan Pakdemirli'ye: Yanan her ağaç ve canlıdan sorumlusunuz

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP’li Ayhan Barut, Türkiye'nin dört bir yanında ormanlar yanarken kiralanan yangın söndürme uçaklarının kullanılmamasına ve THK uçaklarının devre dışı bırakılmasına tepki gösterdi. Barut, "Yanan her ağaç ve canlıdan sorumlusunuz. Ciğerlerimiz ve canlarımız yanıyor ama iktidar sadece seyrediyor" dedi.

CHP'li Barut'tan Pakdemirli'ye: Yanan her ağaç ve canlıdan sorumlusunuz

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'dan Antalya'ya yurdun dört bir yanından kahredici haberler geldiğine dikkat çekerek, "Yaz aylarının gelmesiyle birlikte ciğerimiz ormanlarımız içinde canlılarıyla birlikte yine yanıyor. Yerleşim alanları tehdit altında kalıp yanarken maalesef görevlilerimiz ve yurttaşlarımız da yaşamını yitiriyor. Her yıl benzer tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Kahroluyoruz" dedi.

"KİRALIK UÇAKLAR KULLANILAMIYOR"

Yeterli sayıda yangın söndürme uçakları yerine helikopterle yangınlara yapılan müdahalelerin yetersiz kaldığını belirten Ayhan Barut, şunları söyledi:

"Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Türk Hava Kurumu’na ait yıllardır yangın söndürme işinde kullanılan uçakları devre dışı bırakması çok anlamsız. Ulu Önderimiz Atatürk’ün kurucusu olduğu, Türk havacılığının temeli olan Türk Hava Kurumu'nu bitirmeye yemin etmişler sanki. 'Ateş Kuşları' olarak nam salmış değerlerimizi yok ettiler, yangınlarda kullanılmıyor. Canlarımız, ormanlarımız yanıyor, bakanlık seyrediyor. Türkiye'nin şartlarına uymayan yabancı uçakların büyük bedellerle kiralanmasına rağmen kullanılamadığı biliniyor. Sayın Bakan yanan her ağaçtan, yok olan her canlıdan sorumlusunuz. Ciğerlerimiz, canlarımız yanarken iktidarı yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Büyük geçmiş olsun. Yaşamını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, kederli yakınlarına da başsağlığı diliyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol