birgün

22° AÇIK

CHP'li Başarır açıkladı: Devleti dolandırmaktan kayyum atanan şirkete 2 milyar 739 milyon TL’lik ihale!

CHP’li Milletvekili Ali Mahir Başarır, 'devleti dolandırmaktan' kayyum atanan bir şirkete, tam 2 milyar 739 milyon TL’lik Sabiha Gökçen Havalimanı 3. Etap Yapım İşi İhalesi verildiğini söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na seslenen Başarır, "Sayın bakan, utanmadan sıkılmadan naylon fatura ile devleti dolandıran bir şirkete bu kadar büyük bir ihaleyi 21/b ile verdin. Neyin karşılığında bu ihaleyi verdin?" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 16.08.2022 16:37
CHP'li Başarır açıkladı: Devleti dolandırmaktan kayyum atanan şirkete 2 milyar 739 milyon TL’lik ihale!
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 'devleti dolandırmaktan' kayyum atanan Teknomel Yapı A.Ş. isimli şirkete 21/b (pazarlık usulü) ile ihale verildiğini belirterek, “Kayyum atanan bir şirkete tam 2 milyar 739 milyon TL’lik Sabiha Gökçen Havalimanı 3. Etap Yapım İşi İhalesi verildi. Şile-Ağva Yolu ve Kandıra Yolu ihalesi 21/b ile Makyol-İSPA (Kalyon'un alt şirketi) ortaklığına 5 milyar 763 bin TL'ye verildi. Sayın bakan keşke adın gibi ihalelerinde Adil olsa” dedi.

Başarır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 21/b yani pazarlık usulü ihale ile kamuyu zarara uğrattığını söyledi.

Başarır, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Daha önce devletin kayyum atadığı, devleti dolandıran, naylon fatura yapan bir şirkete çok büyük bir ihale verildiğini söylemiştim. Ulaştırma Bakanı buna cevap veremedi utandığı, yüzü kızardığı için. Ama bugün bu iddialarımızın tüm gerekçeleri ortaya çıktı. Devleti dolandırmaktan, naylon fatura yapmaktan kayyum atanan bir şirkete tam 2 milyar 739 milyon TL’lik Sabiha Gökçen Havalimanı 3. Etap Yapım İşi İhalesi verildi. Her ihaleyi EKAP’tan açıklayan bakan bu ihaleyi açıklamadı.

KARAİSMAİLOĞLU'NA SESLENDİ: İHALEYİ NEYİN KARŞILIĞINDA VERDİN?

Sayın bakan, utanmadan sıkılmadan naylon fatura ile devleti dolandıran bir şirkete bu kadar büyük bir ihaleyi 21/b ile verdin. Neyin karşılığında bu ihaleyi verdin? Çık açıkla. 7 Temmuz’da Ankara 2.Sulh Ceza Hakimliği bu şirkete kayyum atadı, 1 Ağustos’ta sözleşme yapıldı ve kayyum atanma sebebi naylon fatura ve devleti dolandırmak olan bu şirkete milyarca liralık ihale verildi. Öyle dün millete attığın yalanlar gibi yeni havalimanı nutukları gibi değil, çık gerçekleri açıkla. Sen artık bakanlığını, koltuğunu, ihaleleri kirletmiş bir insansın."

devleti-dolandirmaktan-kayyum-atanan-sirkete-2-milyar-739-milyon-tl-lik-ihale-1052927-1.

'BAKAN, KAMUYU ZARARA UĞRATMAKTAN BIKMADI'

Başarır, yaptığı yazılı açıklamada da şunları söyledi:

“Adil Karaismailoğlu, beşli çeteyi doyurmaktan yorulmadı. Şile-Ağva Yolu ve Kandıra Yolu ihalesi 21/b ile Makyol-İSPA (Kalyon'un alt şirketi) ortaklığına 5 milyar 763 bin TL'ye verildi. Sayın bakan 21/b yani pazarlık usulü ihale ile kamuyu zarara uğratmaktan bıkmadı. Sayın bakan keşke adın gibi ihalelerin de ‘adil’ olsa. İnsanlar ev kiralarını ödeyemez hale geldi. Çocuklarının yüzüne bakamaz hale geldi. İşte bu yüzden beşli çete zenginleşiyorken halk fakirleşiyor.”

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol