birgün

16° AÇIK

CHP'li Başarır aktardı: Kılıçdaroğlu'nun SADAT çıkarmasının detayları

CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li vekiller ile birlikte SADAT'ın önüne gitti. Burada bulunan CHP'li Ali Mahir Başarır, SADAT çıkarmasının detaylarını paylaştı. Kararın bugün alındığını belirten Başarır, "Kapıyı çaldık, tabii ki burada da kapı kapalıydı. Sayın Engin Altay kapıyı çaldı, bir görevli geldi. Maalesef ki içeri giremedik, kapılar kapalıydı" bilgisini paylaştı.

SİYASET 13.05.2022 16:18
CHP'li Başarır aktardı: Kılıçdaroğlu'nun SADAT çıkarmasının detayları
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SADAT çıkarmasına ilişkin detayları paylaştı.

Halk TV'de İpek Özbey'in sunduğu Kadraj programına katılan Başarır, "SADAT'a gideceğinizi biliyor muydunuz?" şeklindeki soruya "Hayır, bilmiyorduk" yanıtını verdi.

Kararın bu sabah verildiğini belirten Başarır, "Genel Başkanımız, MYK üyelerimiz, milletvekilleri, grup, hep beraber bu karar alınmıştı. Arabalarımıza bindik, gittik, ziyaret etmek istemiştik" dedi.

Başarır, şu bilgileri paylaştı: "Kapıyı çaldık, tabii ki burada da kapı kapalıydı. Sayın Engin Altay kapıyı çaldı, bir görevli geldi. İçeri giremedik. Burası İstanbul'un Beylikdüzü ilçesine bağlı. Maalesef ki içeri giremedik, kapılar kapalıydı."

"ÜLKENİN GÜVENLİĞİ İÇİN GİTTİK"

"Bunun diğer kurumlardan bir farkı var; SADAT devlet içerisinde, Anayasa'da yer alan bir kurum değil" diyen Başarır, açıklamasına şöyle devam etti: "Ama Anayasal bir çerçeve çizilmiş gibi, işte Adnan Tanrıverdi ve arkadaşlarına bazı haklar verilmişti. Suriye ile ilgili iddialar vardı, bunu daha önce de gündeme getirmişti. Devlet içerisinde devlet olmaz. Devletin kurumlarının şeffaf, açık, kamuoyundan, milletvekillerinden herkese olur. Ama bu SADAT, kirli bir yönü var, bunu sorgulamak istedik. Seçim güvenliği için, ülkenin güvenliği için gittik. Ve bunu tekrar edeceğiz. Çünkü gündemimizde seçim var. Sandık güvenliği, halkın iradesinin güvenliği çok önemli. Bu konuda tüm milletvekillerimiz, örgütlerimiz, üyelerimiz ile çalışmalarımıza devam edeceğiz."

"SADAT seçim güvenliğini nasıl ortadan kaldırabilir?" şeklindeki soruya Başarır, "Devletin silah kullanacak birimleri bellidir. Askeridir, polisidir... Ama SADAT ile ilgili görüntüler ve iddiaları biliyorsunuz. Bana SADAT'ın Anayasa'daki yerini tarif edebilir misiniz? SADAT kim, Adnan Tanrıverdi kim? Bu SADAT ordudan subayların bir şekilde kurmuş olduğu bir yapı. Bu yapının Saray'la çok ciddi bir ilişkisi var. Bu yapının özellikle Suriye'deki bazı örgütlerle ilişkilerinin olduğunu sorguladık zaten. Ve bugün de İstanbul'un göbeğinde bir faaliyet gösteriyor. Biz bunun ne olduğunu, ne iş yaptığını, neden burada olduğunu, silah ve güvenlikle ilgili eğitimi ne hakla verdiklerini sormak istedik. Kapıyı kapattılar. Biz bunu tehlike olarak görüyoruz. Biz bunu yanlış olarak görüyoruz" yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki CHP'li milletvekilleri ile birlikte SADAT'ın önüne gitti. CHP Lideri burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Seçim güvenliği önemlidir. Önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Daha düne kadar Erdoğan'ın danışmalığını yapıyordu bunlar. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi de var... Burası terörist yetiştiren bir kurumdur.

SADAT gibi kuruluşlar, kim olursa olsun, seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray'dır. Bunu bütün Türkiye'ye ve halkımıza açık ve net ifade ediyorum."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol