birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 23.10.2021 14:40

CHP’li Başarır’dan ‘gri liste’ sorusu: SBK’nin hangi siyasilerle pazarlık yaptığı araştırıldı mı?

Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ‘kara paranın aklanması’ ve ‘terörizmin finansmanını engelleme konularında’ gri listeye alınmasına dair açıklamalarda bulunan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Sezgin Baran Korkmaz’ın hangi siyasilerle hangi pazarlıklar içerisinde olduğu araştırıldı mı?”

CHP’li Başarır’dan ‘gri liste’ sorusu: SBK’nin hangi siyasilerle pazarlık yaptığı araştırıldı mı?

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Türkiye’nin, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından, ‘kara paranın aklanması’ ve ‘terörizmin finansmanını engelleme’ konularında problem yaşaması nedeniyle gri listeye alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başarır, “Türkiye’nin gri listeye alınmasından sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Uyum çalışmasına rağmen gri listeye alınma hak edilmeyen bir sonuçtur. Türkiye ilgili tüm kurumlarla iş birliği içinde gerekli adımları atacak” açıklamasında bulunmuştur. Bakanlık, uyuma ilişkin gerekli mevzuatlarda değişiklik yapıldığını söylemektedir. Sorun, kanunlarda değil, kanunların uygulanmamasından kaynaklanmaktadır” dedi.

MASAK VE SAVCILAR GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNMADI

AKP iktidarının 2006 yılında ‘Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’ çıkardığını hatırlatan CHP’li Başarır, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrası ‘Yükümlüler nezdinde veya bunlar aracılığıyla yapılan veya yapılmaya teşebbüs edilen işlemlere konu malvarlığının yasa dışı yollardan elde edildiğine veya yasa dışı amaçlarla kullanıldığına dair herhangi bir bilgi, şüphe veya şüpheyi gerektirecek bir hususun bulunması halinde bu işlemlerin yükümlüler tarafından Başkanlığa bildirilmesi zorunludur’ ibarelerini içermektedir.

Peki buradan soruyorum;

Bu ülkede Rıza Zarrab ve beraberindeki siyasilerin nasıl, ne tür ilişkiler içerisinde bulunduğu araştırıldı mı? Sezgin Baran Korkmaz’ın hangi siyasilerle hangi pazarlıklar içerisinde olduğu araştırıldı mı? Ticaret Bakanının kendi şirketinden, kendi bakanlığına ürün satması araştırıldı mı? Man Adaları, Pandora Papers ve Panama Papers olayları araştırıldı mı? Söz konusu konuların araştırılması ve komisyon kurulması için verdiğimiz araştırma önergelerinin tamamı AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Bu ve benzeri konularla ilgili ne MASAK ne de savcılar siyasi baskı sonucu ne yazık ki hiçbir girişimde bulunmadı. ‘Biz gerekli kanunu, yasayı çıkardık’ demekle işin içinden sıyrılmak o kadar kolay değil” sözlerini dile getirdi.”

GRİ LİSTEDE SURİYE, YEMEN, SUDAN GİBİ ÜLKELER VAR

“Ülkemizde dostlar alışverişte görsün diye kara paranın küçük bir kısmı araştırılırken büyük bir kısmının araştırılmaya dahi gerek görülmediğini, çünkü arkasından ortaya çıkabilecek siyasetin önemli figürlerinin adlarından korkulduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Ülkemizin Suriye, Yemen, Sudan gibi az gelişmiş ülkelerle aynı listede bulunması bizler açısından utanç vericidir. Adını dahi söylemekte zorlandığımız ülkeler gri listeden çıkartılırken bizimle birlikte Mali ve Ürdün’ün gri listeye alınması ülkemizin ne hale getirildiğinin somut göstergesidir. Ancak daha vahim olan ise bu ülkeyi yıllardır yönetenlerin bu durumdan utanç duymamasıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol