birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

CHP'li Başarır'dan 'Üç Fidan' için kanun teklifi: "Bu, hukuksuz bir kararın düzeltilmesi teklifidir"

CHP'li Ali Mahir Başarır, "Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın Ölüm Cezalarının Yerine Getirilmesine Dair Kanun’un Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Kanun Teklifini" Meclis Başkanlığı'na sundu. Başarır, "Bu kanun teklifi bir itibar iadesi teklifi asla değildir. Bu teklif, 2 Mayıs 1972 tarihinde alınan yanlış, haksız, hukuksuz bir kararın düzeltilmesi teklifidir. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının itibarlarının iadelerine ihtiyaçları yoktur" dedi.

GÜNCEL 05.05.2022 13:38
CHP'li Başarır'dan 'Üç Fidan' için kanun teklifi: "Bu, hukuksuz bir kararın düzeltilmesi teklifidir"
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Meclis Başkanlığı’na 02.05.1972 tarih ve 1586 sayılı “Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın Ölüm Cezalarının Yerine Getirilmesine Dair Kanun’un Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Kanun Teklifi” sundu.

"Ülkemizde '1968 olayları' denilince akla ilk olarak Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan geliyor" diyen CHP’li Başarır, verdiği kanun teklifinin gerekçesinde, “Denizler, Yusuflar, Hüseyinler bir inanışın, bağımsızlığın, özgürlüğün, uyanışın sembolüydüler. Onlar hiçbir eylemlerinde hiçbir canlıyı öldürmediler. Onlar kendilerini hep ezilen sınıfların mücadelesinde gördüler. Onlar emperyalizmin ve işbirlikçilerinin ülkemizden sökülüp atılacağına, Türkiye’nin bağımsız olacağına inandılar. Onlar sömürünün olmadığı, insanların eşit hak ve özgürce yaşayacakları bir toplum düzeninin var olacağına inandılar. Denizlerin, Yusufların, Hüseyinlerin ölümü göze almaları, idam sehpasında dahi kararlılıklarından vazgeçmemeleri, taşıdıkları bu inanç ve mücadelenin gücüdür” ifadelerini kullandı.

Verdiği kanun teklifinin asla bir iadeyi itibar teklifi olmadığı kaydeden CHP’li Başarır, “TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğumuz bu kanun teklifi bir itibar iadesi teklifi asla değildir. Bu teklif, 2 Mayıs 1972 tarihinde alınan yanlış, haksız, hukuksuz bir kararın düzeltilmesi teklifidir. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının itibarlarının iadelerine ihtiyaçları yoktur. Onların, toplumumuzda zaten oldukça iyi bir itibarları vardır” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol