birgün

18° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Başarır: KPSS skandalından sonra ihale skandalıyla karşı karşıyayız

CHP'li Ali Mahir Başarır, KPSS skandalından sonra ihale skandalı ile karşı karşıya olduklarını belirterek, "Suriyeli öğrencilere dağıtılacak olan ders kitapları baskı ve dağıtım işi bile 21/b ile yapılıyor" dedi. Başarır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e "Söz konusu yaklaşık 124 milyon TL’lik ihale neden pazarlık usulü olan 21/b ile yapılmıştır?" diye sordu.

GÜNCEL 04.08.2022 12:26
CHP'li Başarır: KPSS skandalından sonra ihale skandalıyla karşı karşıyayız
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yapılan 124 milyon TL’lik “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi” ihalesinin 21/b pazarlık usulü ile yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan birçok ihaleyi Başak Matbaacılık A.Ş’nin aldığını belirten CHP’li Başarır, “21/b ile yapılan ihale alışkanlığı hemen hemen her bakanlığı sarmış durumda. Artık neredeyse açık ihale usulü istisnai bir durum, 21/b yani pazarlık usulü ihale ise temel yöntem haline gelmiştir. KPSS skandalından sonra şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız. Suriyeli öğrencilere dağıtılacak olan ders kitapları baskı ve dağıtım işi bile 21/b ile yapılıyor” dedi.

"BASKI VE DAĞITIM İŞİNİN NASIL BİR ACELESİ VAR"

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son ihalelerinden biri olan “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi”nin de yine 21/b ile Başak Matbaacılık’a 124 milyon TL bedelle verildiğini belirten CHP’li Başarır, şöyle devam etti:

“Bu ihalede tek teklifi Başak Matbaacılık verdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Başak Matbaacılık arasında nasıl bir ilişki var ki sürekli ihaleleri bu şirket alıyor? Suriyelilere gönderilecek olan birçok ders kitaplarının baskı ve dağıtım işinin nasıl bir acelesi var? Burada Bakanlık tarafından öngörülemeyen durum nedir? Merak ediyorum doğrusu. Bizler kamu ihaleleri rekabet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde yapılması gerektiğini defalarca söylerken hemen hemen her bakanlık şaibeli kamu ihalelerine imza atıyor. Üstelik bu ihaleler Sayıştay Raporlarına yansıyor ancak kimsenin herhangi bir yaptırıma uğramaması akıl alır gibi değil. Şimdi bir de Sayıştay Başsavcılığı’na AKP’li bir isim atandı. Şimdi bu Sayıştay Başsavcısı hangi soruşturmalara izin verecek hep birlikte göreceğiz."

chp-li-basarir-kpss-skandalindan-sonra-ihale-skandaliyla-karsi-karsiyayiz-1048039-1.

"Başak Matbaacılık’ın daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı’ndan almış olduğu ihale 2020 Sayıştay Raporuna yansımış ve almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılmasının usulsüz olduğu kanaatine varılmıştır” diyen Başarır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e şu soruları yöneltti:

"1- Sayıştay’ın daha önce de Başak Matbaacılık’ın Bakanlığınızdan almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılması konusunda usulsüz olduğu eleştirisi varken, söz konusu yaklaşık 124 milyon TL’lik ihale neden pazarlık usulü olan 21/b ile yapılmıştır?

2- 21/b ile yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin, ne gibi bir acil durumu ya da ne gibi önceden öngörülemeyen bir durumu oluşmuştur?

3- Yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin kaynağı, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden mi yoksa AB fonlarından mı sağlanmıştır?

4- Mili Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu birçok ihalenin 21/b ile yapıldığı gözlenmiştir. Bu kadar çok ihalenin rekabet ve şeffaflık ilkesi ile örtüşmeyen 21/b ile yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

5- Başak Matbaacılık, hangi özelliğinden dolayı sürekli Milli Eğitim Bakanlığı ihalelerini almaktadır? Başak Matbaacılık’ı diğer matbaacılık şirketlerinden ayıran özellikleri nelerdir?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol