birgün

0° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 01.12.2021 08:28

CHP’li Başarır, Soylu’ya polis intiharlarını sordu

CHP’li Başarır, Soylu’ya polis intiharlarını sordu

HABER MERKEZİ

Son günlerde hızla artan polis intiharlarına değinen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

27 Kasım günü bir günde 4 polisin intihar ettiğini hatırlatan CHP Milletvekili Başarır, “Polislerimiz, diğer kamu personellerinde olduğu gibi kendilerine iktidar tarafından söz verilen 3600 ek göstergeyi alamamışlardır. Yoğun çalışma şartları altında görev yapan siyasi, psikolojik ve ekonomik baskıya maruz kalan polislerimizin daha fazla intihar etmemesi için acilen gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Kendi seçim bölgesinde bir AKP milletvekilinin polis memurlarına şerefsiz dediğini ve yine bir AKP ilçe başkanı tarafından hakarete uğrayarak bir polis memurunun intihar ettiğini anımsatan CHP’li Başarır, “İçişleri Bakanı, kara para aklama suçuyla yargılanmakta olan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağıyla gezip dolaşacağına bir an önce asli görevi olan polislerimize sahip çıkmalıdır” sözlerini ifade etti.

2021'de intihar eden polis sayısının 100'ü geçtiğini, 27 Kasım'da sadece İstanbul'da 4 polisin hayatına son verdiğini belirten Başarır, şu sorularının yanıtlanmasını istedi: "Polis memurlarımızdaki intihar vakalarının neden arttığına ilişkin herhangi bir inceleme ve araştırma yapılmış mıdır? Ülkemizin ekonomik buhran içerisinde olması artan bu intihar olaylarına etken değil midir? Son yıllarda artan polis intiharlarından kendinizi sorumlu tutuyor musunuz?"