CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 2020 yılı Sayıştay Raporu’nda Bakanlıkların, Kamu İhale Kanunu’na aykırı bir şekilde yaptıkları usulsüzlüklerle ilgili TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Başarır, “Yolsuzluk, ihalelerdeki usulsüzlük, ihalelerin yapılış şekilleri Türkiye’de bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir” dedi.

CHP’li Başarır: Türkiye’de ihalelerin yapılış şekli, bir milli güvenlik sorunu haline geldi

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 2020 yılı Sayıştay Raporu’yla ilgili Meclis’te basın toplantısı gerçekleştirdi.

Sayıştay raporlarına göre Kamu İhale Kanunu’na aykırı bir şekilde 72 adet ihale yapıldığını ifade eden CHP’li Başarır, “Sayıştay eskisi kadar etkin, güçlü, şeffaf yerinde denetim yapmamasına rağmen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda 20, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 26, diğer bakanlıklarla birlikte toplamda 72 ihalede usulsüzlük tespit etmiştir. Bunu biz tespit etmiyoruz. Eğer biz tespit etmiş olsaydık yalan söylüyorsunuz derlerdi, bunları Sayıştay Raporları diyor” dedi.

RAPORDAN ÇARPICI ÖRNEKLER

İhalelerde yapılan usulsüzlüklerle ilgili çarpıcı örnekler veren CHP’li Ali Mahir Başarır, “Bakın MUÇEV diye bir vakıf ve aynı zamanda bir şirket var. Bu vakıf özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın taşınmazlarını kiralıyor. Hemen hemen tüm sahillerdeki taşınmazları kiralamışlar. Burada kira bedellerini idarenin belirlemesi gerekirken MUÇEV belirlemiş. Peki, MUÇEV kim, kimler burada yönetici bir bakalım; Caner Yıldız, şirket yöneticisi. Halen Muğla Vali yardımcısı. Esengül Civelek, eski şirket yöneticisi, eski Muğla valisi ve halen cumhurbaşkanlığı baş danışmanı. Gürkan Büyükkaralı, şirketin genel müdürü, eski BELKO Genel Müdür Yardımcısı. Hakkında BELKO’da yolsuzluğa karıştığı iddiasıyla dolandırıcılık, emniyeti suistimal suçlarından dolayı 7 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Sahillerimizi bu vakfa, bu şirkete veriyorlar. Bu vakıf kira bedellerini kendi belirliyor. Bunu Sayıştay ortaya çıkarıyor” sözlerini ifade etti.

KİRALANAN ARAÇLAR ANKARA’DA DEĞİL ÇEŞME’DE, ALTINOLUK’TA GEZİYOR

Yargıtay binası yapımının kontrolü için 8 adet üst segment arabalar kiralandığını dile getiren Başarır, “Bu araçlar Yargıtay binasının yapımında, inşaat sürecinde denetleme yapması gerekirken, bu arabalar Çeşme’de, Balıkesir’de, Altınoluk’ta, tatil bölgelerinde yani Ankara dışında olduğu tespit ediliyor. Yargıtay binasının yapımı için açılan ihalede usulsüzlük yapılabilir mi? Yargıtay’dan bahsediyoruz” dedi.

79 MİLYON EURO ZARAR

Bakırköy- Bahçelievler- Kirazlı Metrosu ihalesinde ödenen net fazla rakamın, devletin zararının 79 milyon Euro olduğunu söyleyen CHP’li Başarır, “Bu para, bu halkın parası. Yine Sağlık Bakanlığı’nda yapılan ihalelerde milyonlarca lira zarara uğratılmış devlet. Bunları tespit eden Sayıştay, net olarak ortaya koyan Sayıştay. Tespit eden biz değiliz. Bir suç işlenmiş, ancak ortada tek bir soruşturma yok. Bu usulsüzlüklerin binde birini bizim belediyelerimiz yapsa hemen soruşturma açılır, hemen müfettişler görevlendirilir hatta belediye başkanlarımız açığa alınır. Artık yolsuzluk, ihalelerdeki usulsüzlük, yapılış şekilleri Türkiye’de bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir. Maalesef birkaç şirket, birkaç kurum Türkiye’nin bütçesine ortak gibi usulsüz ihaleler alarak, devleti, kamuyu, 84 milyonu zarara uğratmıştır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. En acı olan usulsüzlüğün tespit edilmesi ama bu durumla ilgili yargının hiçbir şekilde adım atmamasıdır. Biz tüm bu durumlar için suç duyurusunda bulunacağız, durumu ortaya koyacağız ve sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını isteyeceğiz” sözlerini dile getirdi.