birgün

15° AÇIK

ÇEVRE 16.12.2015 17:30

CHP'li başkan ÇED toplantısını protesto için tabuta girdi

Zonguldak'ta yapımı planlanan 6'ncı termik santral projesinin ÇED toplantısını CHP Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, kefen giyip tabuta girerek protesto etti.

CHP'li başkan ÇED toplantısını protesto için tabuta girdi

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde yapımı planlanan 6'ncı termik santral projesinin ÇED toplantısını CHP Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün kefen giyip tabuta girerek protesto etti. Belediye Başkanının başlattığı eyleme destek veren belde halkı ÇED toplantısı için gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin otomobillerinin önünü kesti.

"YAŞAM HAKLARIMIZI ELİMİZDEN ALMAK İSTİYORLAR"
Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde yapımı planlanan 6'ncı termik santral projesinin ÇED toplantısı Belediye Başkanı Adnan Akgün ve beldede yaşayanlar tarafından protesto edildi. Protesto gösterilerine destek veren CHP'li Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün ise kefen giyip Türk bayrağına sarılı tabuta girdi. Kilimli Ulucamii'nden üzerinde 'terör değil, madenci değil, termik santral şehidi' yazılı Türk bayraklı tabutun içinde çıkan Belediye Başkanı Akgün, toplantının yapılacağı salonun önüne kadar vatandaşların omuzlarında taşındı. Adnan Akgün'ün içinde bulunduğu tabutu omuzlarında taşıyan yurttaşlar ve arkalarında bulunanlar sloganlar eşliğinde toplantının yapılacağı salonun önüne kadar ilerledi. Salonun önünde bir anda tabuttan çıkan Akgün, yaptığı konuşmada, "Yaşam haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Dik duracağız mücadele edeceğiz" dedi.

TUTANAK TUTULDU
ÇED toplantısının yapılacağı salonun önünde bekleyen kalabalığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı memurlar salona almadı. Tepkiyle karşılaşan görevliler araçlarına binerek uzaklaşmak isterken, halk otomobillerin önünü kesti. Kısa süren gerginliğin ardından bakanlık görevlileri rapor tutmak üzere Çatalağzı Belediyesi binasına girdi. Yetkililer ÇED toplantısının yapılamadığı şeklinde tutanak tuttuktan sonra beldeden ayrıldı.

BELDE HALKI TERMİK SANTRALİN YAPILMASINI İSTEMİYOR
Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı ve Muslu beldelerinde aktif olarak 3 termik santral çalışırken, 2 termik santral de yapım aşamasında olduğu öğrenildi. Beldede yaşayanlar yerleşim alanlarına 6'ncı termik santralin yapılmamasını istediğini söyledi. (İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol