Google Play Store
App Store

CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır, limanların işletme sürelerinin kırk dokuz yıllığına uzatılmasının öngören maddenin tekrar gündeme gelerek AKP’liler tarafından kabul edilmesine tepki gösterdi. Bayır, “Elimizdeki limanları işletmek yerine Katarlılara ya da 5'li çeteye veriyoruz” dedi.

CHP'li Bayır: Elimizdeki limanları işletmek yerine Katarlılara ya da 5'li çeteye veriyoruz

BİRGÜN EGE

Limanların işletme sürelerinin kırk dokuz yıllığına uzatılmasını öngören madde, muhalefetin yoğun tepkileri sonrası genel kurulda geri çekilmesinin ardından, Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda kanun teklifi görüşmelerinde tekrar gündeme geldi.

AKP’nin oyları ile kabul edilen madde sonrası komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır, “Meclis genel kurulunda geri çekilen bir madde, tekrar niçin komisyona geliyor? Bu madde illa meclisten geçmeli diyen veya diyenler kimler? Hangi güç, bunu hangi cüretle istiyor? Neden buna baş eğmek zorunda kalıyorsunuz’’ dedi.

ALTYAPI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR

Bayır, komisyonda yaptığı konuşmada, “Defalarca kez, bu maddenin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirttik. TDİ limanlarının bir kısmının özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme kararları Danıştay tarafından iptal edildi. Söz konusu iptal kararları kesinleşmiş olmasına rağmen mahkeme kararları yerine getirilmemiştir. Madde ile getirilen düzenleme ile bu hukuksuz durum hukukileştirilmek istenmekte ve yeni sözleşmeler yoluyla hem süre uzatılmakta hem de daha önceki mahkeme kararlarının uygulanmaması için altyapı oluşturulmak isteniyor’’ diye konuştu.

Bayır, şunları kaydetti: “Benim ülkemin, çocuğumun geleceğini Katarlılara peşkeş çekemezsiniz. Dünyada emperyalist devletler, 3. sınıf dünya ülkelerinin limanlarını ya satın alıyor ya da işletmesini satın alabilmek için birbirleri ile rekabet ediyorlar. Çünkü limanların ticaret için kritik öneme sahip olduklarını biliyorlar, öngörüyorlar. Çünkü limanlar 1. sınıf dünya devletleri güç dengesidir, güç gösterisidir. Peki, biz ne yapıyoruz? Elimizdeki limanları işletmek yerine Katarlılara ya da 5'li çeteye veriyoruz. Akıl alır gibi değil. Bu maddeye ben yurtseverim, milliyetçiyim diyen hiçbir milletvekili evet oyu veremez. Bunun ittifakla da bir ilgisi yok.”